Գրենլադիայում ցանկանում են անկախության հարցով քվեարկություն իրականացնել
Գրենլանդիայի իշխող «Սիումութ» կուսակցությունը նախատեսում է անկախության հարցով քվեարկություն անցկացնել հաջորդ ամիս կայանալիք համընդհանուր ընտրություններից հետո, ասվում է հինգշաբթի հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Այս հարցն արդիական է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հետաքրքրություն հայտնեց կղզին ձեռք բերելու հարցում։
Դանիայի Թագավորության մաս կազմող կիսաինքնավար տարածքը չորեքշաբթի օրը նշանակել է համընդհանուր ընտրություններ, որոնք պետք է տեղի ունենան մարտի 11-ին:
Նախընտրական արշավի գլխավոր թեմաներն են Գրենլանդիայի անկախության ձգտումը և Թրամփի օրոք նրա հարաբերությունները Դանիայի և Միացյալ Նահանգների հետ, որը բազմիցս ցանկություն է հայտնել ձեռք բերել ռազմավարական նշանակություն ունեցող կղզին:

Greenland wants to hold a vote on independence
According to a statement on Thursday, Greenland’s ruling Siumut party plans to hold a referendum on independence after next month’s general election.
The issue has come into focus after U.S. President Donald Trump expressed interest in buying the island.
On Wednesday, the semi-autonomous territory, part of the Kingdom of Denmark, called a general election for March 11.
Greenland’s quest for independence and its relations under Trump with Denmark and the United States, which have repeatedly expressed a desire to acquire the strategically important island, have been central to the campaign.