Լիտվան, Լատվիան և Էստոնիան ընդմիշտ կանջատվեն ռուսական էներգոհամակարգից
Վաղը Լիտվան, Լատվիան և Էստոնիան ընդմիշտ կանջատվեն ռուսական էներգոհամակարգից։ Այս մասին «X» սոցցանցում գրել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը:
«Ռուսաստանն այլևս չի կարողանա էներգառեսուրսներն օգտագործել որպես շանտաժի գործիք։ Սա Եվրոպայի ազատության և միասնության հաղթանակն է», - գրել է Կալլասը։
Հիշեցնենք, որ Բալթյան երկրները՝ Էստոնիան, Լատվիան և Լիտվան, անջատվում են հարևան Ռուսաստանի և Բելառուսի էլեկտրահամակարգից և միանում Եվրամիության համակարգին:
«Սա ֆիզիկական անջատում է Ռուսաստանի և Բելառուսի էներգոհամակարգից մեր կախվածության վերջին տարրից»,- Associated Press-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան:

Литва, Латвия и Эстония будут навсегда отключены от российской энергосистемы
Завтра Литва, Латвия и Эстония будут навсегда отключены от российской энергосистемы. Об этом в социальной сети «Х» написала верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кайя Каллас.
«Россия больше не сможет использовать энергоресурсы как инструмент шантажа». «Это победа европейской свободы и единства», — написала Каллас.
Напомним, страны Балтии — Эстония, Латвия и Литва — отключаются от электросистемы соседних России и Белоруссии и присоединяются к системе Евросоюза.
«Это физическое отключение от последнего элемента нашей зависимости от энергетической системы России и Белоруссии», — заявил президент Литвы Гитанас Науседа в интервью Associated Press.