Լիտվան, Լատվիան և Էստոնիան ընդմիշտ կանջատվեն ռուսական էներգոհամակարգից
Վաղը Լիտվան, Լատվիան և Էստոնիան ընդմիշտ կանջատվեն ռուսական էներգոհամակարգից։ Այս մասին «X» սոցցանցում գրել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը:
«Ռուսաստանն այլևս չի կարողանա էներգառեսուրսներն օգտագործել որպես շանտաժի գործիք։ Սա Եվրոպայի ազատության և միասնության հաղթանակն է», - գրել է Կալլասը։
Հիշեցնենք, որ Բալթյան երկրները՝ Էստոնիան, Լատվիան և Լիտվան, անջատվում են հարևան Ռուսաստանի և Բելառուսի էլեկտրահամակարգից և միանում Եվրամիության համակարգին:
«Սա ֆիզիկական անջատում է Ռուսաստանի և Բելառուսի էներգոհամակարգից մեր կախվածության վերջին տարրից»,- Associated Press-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան:

Lithuania, Latvia, and Estonia will be permanently disconnected from the Russian energy system.
Lithuania, Latvia, and Estonia will be permanently disconnected from the Russian energy system tomorrow. Kaja Kallas, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, wrote about this on the “X” social network.
“Russia will no longer be able to use energy resources as a blackmail tool. This is a victory for the freedom and unity of Europe,” Kallas wrote.
Recall that the Baltic countries—Estonia, Latvia, and Lithuania—are disconnecting from the electricity systems of neighboring Russia and Belarus and connecting to the European Union system.
“This is a physical disconnection from the last element of our dependence on the energy system of Russia and Belarus,” Lithuanian President Gitanas Nauseda said in an interview with the Associated Press.