Մոսկվան, Բաքուն և Թեհրանը շահագրգռված են «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի ընդլայնմամբ
Ռուսաստանը, Ադրբեջանն ու Իրանը «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի, մասնավորապես՝ երկաթուղային գծի ընդլայնման նախագիծ են իրականացնում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա, մասնավորապես, ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի համապարփակ զարգացումը դարձել է այս տարվա հունվարի 17-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի և Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Մասուդ Փեզեշքիանի բանակցությունների կենտրոնական թեմաներից մեկը։
«Կարծում եմ, դուք տեսել եք մեր երկրների միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի տեքստը, որն ստորագրվել է ամենաբարձր մակարդակով: Այնտեղ նույնպես այս հարցին զգալի ուշադրություն է դարձվում: Մենք Իրանի հետ միասին աշխատում ենք միջանցքի արևմտյան հատվածում անխափան երկաթուղային նյութատեխնիկական ապահովման ստեղծման ուղղությամբ՝ որպես առաջնահերթություն»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նա ընդգծել է, որ դա հնարավոր կդառնա Ռաշտ և Աստարա քաղաքների միջև հատված կառուցելու նախագծի իրականացումից հետո։
«Սա 162 կմ երկարությամբ հատված է։ Համապատասխան միջկառավարական համաձայնագիրը նախատեսում է այդ նպատակների համար ռուսական արտահանման վարկի հատկացում։ Այն ստորագրվել է Թեհրանում 2023 թվականի մայիսի 17-ին»,- պարզաբանել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Մոսկվան, Բաքուն և Թեհրանը շահագրգռված են տրանսպորտային միջանցքի հետևողական ընդլայնմամբ։
«Մենք գոհունակությամբ նշում ենք տրանսպորտային միջանցքի 2000 թվականի միջկառավարական համաձայնագրին մասնակցող բոլոր երեք պետությունների անսասան հանձնառությունը, որոնց տարածքով անցնում է նշված միջանցքի արևմտյան ճյուղը, այն է՝ Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Իրանը, հետևողականորեն ընդլայնելու իրենց ներուժը»,- ասել է դիվանագետը։
Նա հիշեցրեց, որ ավտոմոբիլային երթուղին արդեն վաղուց է գործարկվել և հաջողությամբ գործում է տրանսպորտային միջանցքում։
«Բեռնափոխադրումների ծավալն աճում է տարեցտարի, աճում է վստահ տեմպերով։ Հետևաբար, ի լրումն Բալթյան ծովից մինչև Պարսից ծոց նշված երթուղու ամբողջ երկարությամբ երկաթուղային հատվածի ամբողջական տեղադրման մասին քննարկումներին, օրակարգում մշտական ​​հարց է ներքին բեռնափոխադրողների համար հարմարավետ աշխատանքային պայմանների ստեղծումը»,- եզրափակեց ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Москва, Баку и Тегеран заинтересованы в расширении коридора «Север-Юг»
Россия, Азербайджан и Иран реализуют проект расширения транспортного коридора «Север-Юг», в частности железнодорожной линии. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Она обратила внимание на тот факт, что всестороннее развитие коридора «Север-Юг» стало одной из центральных тем переговоров президентов России и Ирана Владимира Путина и Масуда Пезешкиана, состоявшихся 17 января этого года в Москве.
«Думаю, вы видели текст соглашения о всестороннем стратегическом партнерстве между нашими странами, подписанного на высшем уровне. Там этому вопросу также уделяется значительное внимание. Мы вместе с Ираном работаем над созданием бесперебойного железнодорожного и логистического обеспечения на западном участке коридора в качестве приоритетного направления», — сказала Захарова.
Она подчеркнула, что это станет возможным после реализации проекта строительства участка между городами Рашт и Астара.
«Этот участок протяженностью 162 км. Соответствующее межправительственное соглашение предусматривает выделение российского экспортного кредита на эти цели. Оно было подписано в Тегеране 17 мая 2023 года», — пояснила представитель МИД РФ.
Захарова отметила, что Москва, Баку и Тегеран заинтересованы в последовательном расширении транспортного коридора.
«Мы с удовлетворением отмечаем твердую приверженность всех трех государств, участвующих в межправительственном соглашении 2000 года о транспортном коридоре, территории которых проходит западная ветка данного маршрута, а именно России, Азербайджана и Ирана, к последовательному наращиванию своего потенциала», — заявила дипломат.
Она напомнила, что автомобильный маршрут уже давно введен в эксплуатацию и успешно функционирует в рамках транспортного коридора.
«Объем грузоперевозок растет с каждым годом уверенными темпами. Поэтому, помимо обсуждения полной прокладки железнодорожного участка вдоль всего маршрута от Балтийского моря до Персидского залива, постоянным вопросом на повестке остается создание комфортных условий работы для внутренних грузоперевозчиков», — заключила представитель МИД РФ.