Ֆիդանը քննադատել է Թրամփի նախաձեռնությունը
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը կրկին քննադատել է Գազայի փախստականներին արաբական երկրներում բնակեցնելու՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկը: Նա Սպիտակ տան ղեկավարի ծրագիրը միանգամայն անընդունելի է անվանել ինչպես Անկարայի, այնպես էլ՝ տարածաշրջանի երկրների համար:
«Սա բացարձակապես անընդունելի է։ Ամբողջ Պաղեստինի հարցը սկսվել է հենց նման գաղափարների պատճառով։ Գազայից պաղեստինցիների վտարումը քննարկման առարկա չէ»,- ասել է նա:
Մեկնաբանելով միջազգային քաղաքական ասպարեզում առկա միտումները՝ նախարարը փաստել է, որ աշխարհը շարժվում է «ջունգլիների օրենքներով», որտեղ «ոչ ոք հաշվի չի առնում ուրիշների կարիքները, այլ անում է այն, ինչ ուզում է, քանի որ ուժեղ է»:

Fidan criticized Trump's initiative
The Turkish Foreign Minister has once again criticized US President Donald Trump's proposal to resettle Gaza refugees in Arab countries. He called the White House leader's plan completely unacceptable for Ankara and the region's countries.
"This is unacceptable. The entire Palestinian issue started precisely because of such ideas. The expulsion of Palestinians from Gaza is not up for discussion," he said.
Commenting on the current trends in the international political arena, the minister stated that the world is moving according to the "laws of the jungle," where "no one takes into account the needs of others, but does what he wants because he is strong."