Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ինքնաթիռը դեկտեմբերի 25-ին՝ ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի համար Սանկտ Պետերբուրգ մեկնելիս, ՌԴ օդային տարածքում կորցրել է GPS ազդանշանը, հայտնում է ադրբեջանական «Թուրան» գործակալությունը։
«Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունը փաստացի ընդունել է, որ Ալիևի ինքնաթիռը բախվել է արտաքին տեխնիկական միջամտության։ Բացահայտումները տեղի են ունենում միջադեպի հետ կապված հանգամանքների աճող ուսումնասիրության ֆոնին՝ ներառյալ Ռուսաստանի օդային տարածքում GPS ազդանշանի կորստի մասին հաղորդումները»,- գրում է աղբյուրը:
Ըստ լրատվականի՝ Ալիևի ինքնաթիռը հանկարծակի լքել է Ռուսաստանի օդային տարածքը և վերադարձել Բաքու՝ անսպասելի ռադիոտեխնիկական խնդիրների պատճառով:
«Տեխնիկական խնդիրների նմանությունները, որոնց բախվել են Ալիևի և կործանված AZAL-ի ինքնաթիռները, ապշեցուցիչ են, մասնավորապես, GPS ազդանշանների կորուստը Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող օդային տարածքում»,- գրում է գործակալությունը:
Նշվում, որ վերլուծաբանների կարծիքով՝ այս միջադեպերը կարող են լինել ավելի լայն աշխարհաքաղաքական մանևրի մաս՝ հատկապես հաշվի առնելով տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև վերջին լարվածությունը:
«Եթե Ադրբեջանն այս միջամտություններն ընկալի որպես իր ինքնիշխանությանն ուղղակի սպառնալիք, դա կարող է հանգեցնել նրա անվտանգության ռազմավարության վերանայմանը և տարածաշրջանային դաշինքներում հնարավոր փոփոխությունների»,- եզրափակում է գործակալությունը:

The Azerbaijani Turan news agency reported that on December 25, Azerbaijani President Ilham Aliyev’s plane lost its GPS signal in Russian airspace en route to St. Petersburg for an informal CIS summit.
“The Azerbaijani Ministry of Digital Development and Transport has admitted that Aliyev’s plane encountered external technical interference. The source wrote that the revelations come amid a growing investigation into the incident's circumstances, including reports of losing GPS signals over Russian airspace.
According to the news agency, Aliyev’s plane abruptly left Russian airspace and returned to Baku due to unexpected radio-technical problems.
“The similarities in the technical problems encountered by Aliyev’s and the crashed AZAL planes are striking, in particular, the loss of GPS signals over Russian-controlled airspace,” the agency wrote.
Analysts believe these incidents may be part of a broader geopolitical maneuver, especially given the recent tensions between Azerbaijan and Russia over regional issues.
“If Azerbaijan perceives these interventions as a direct threat to its sovereignty, this could lead to a review of its security strategy and possible changes in regional alliances,” the agency concluded.