«Իրանը չի կարող միջուկային զենք ունենալ»․ Թրամփը նաև պատրաստ է բանակցել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերսկսել է Իրանի դեմ իր «առավելագույն ճնշման» քաղաքականությունը․ նա համապատասխան հրամանագիր է ստորագրել։
Reuters-ը հայտնում է, որ հրամանագիրը ներառում է Թեհրանի նավթային արտահանումը զրոյի հասցնելու ջանքեր՝ իրանական միջուկային զենք ձեռք բերելը կանխելու նպատակով:
Հրամանագիրը նա ստորագրել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպումից առաջ՝վերականգնելով Իրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի կոշտ քաղաքականությունը, որը գործում էր իր առաջին նախագահական ժամկետի ընթացքում:
Փաստաթուղթը ստորագրելիս Թրամփն այն բնութագրել է որպես «շատ կոշտ» և նշել, որ տատանվել է այս քայլը կատարելու հարցում:
Թրամփը հավաստիացրել է, որ բաց է Իրանի հետ համաձայնության հասնելու հարցում և պատրաստակամություն է հայտնել խոսել Իրանի նախագահի հետ։
«Իմ դեպքում ամեն ինչ շատ պարզ է. Իրանը չի կարող միջուկային զենք ունենալ»,- ասել է Թրամփը: Հարցին, թե որքան մոտ է Իրանը միջուկային զենք ձեռք բերելուն, Թրամփը պատասխանել է. «Նրանք շատ մոտ են»:
Թրամփը նախկին նախագահ Ջո Բայդենին մեղադրել է նավթի արտահանման սանկցիաները խստորեն չկիրառելու մեջ։ Թրամփի խոսքով, սա խրախուսել է Թեհրանին՝ թույլ տալով նավթ վաճառել՝ միջուկային զենքի ծրագիր և Մերձավոր Արևելքում զինված խմբավորումներ ֆինանսավորելու համար:

"Iran cannot have nuclear weapons." Trump is also ready to negotiate
Reuters reports that the order includes efforts to reduce Tehran's oil exports to zero to prevent Iran from acquiring nuclear weapons.
He signed the order before a meeting with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, restoring Washington's strict policy on Iran that was in place during his first term.
When signing the document, Trump described it as "very tough" and said he had hesitated to take the step.
Trump assured that he was open to reaching an agreement with Iran and expressed his willingness to talk to the Iranian president.
"In my case, everything is obvious: Iran cannot have a nuclear weapon," Trump said. When asked how close Iran is to acquiring a nuclear weapon, Trump replied, "They're very close."
Trump accused former President Joe Biden of not strictly enforcing sanctions on oil exports. Trump said this encouraged Tehran to sell oil to fund its nuclear weapons program and armed groups in the Middle East