«Տվե՛ք մեզ միջուկային զենք». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին չի բացառում, որ միջուկային զենքը կարող է երաշխավորել երկրի անվտանգությունը, եթե Կիևն այդպես էլ չդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ: Այս մասին նա հայտարարել Է բրիտանացի լրագրող Պիրս Մորգանին տված հարցազրույցում։
Զելենսկին խոստովանել է, որ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կարող է ձգձգվել տարիներ կամ տասնամյակներ: Նախագահը հռետորական հարց է տվել.
«Ի՞նչը կպաշտպանի մեզ այս չարիքից: Ո՞րն է աջակցության այն փաթեթը: Մեզ միջուկային զենք կտա՞ն։ Հետո թող տան։ Արդյոք նրանք մեզ այնպիսի քանակի հրթիռներ կտան, որ մենք կարողանանք կանգնեցնել Ռուսաստանին։ Ես դրանում վստահ չեմ, բայց կարծում եմ, որ դա կօգնի: Հակառակ դեպքում, ո՞ր հրթիռները կարող են կանգնեցնել Ռուսաստանի միջուկային հրթիռները: Սա հռետորական հարց է։ Վերադարձրե՛ք մեզ միջուկային զենքը, տվե՛ք մեզ հրթիռային համակարգեր, գործընկերները կօգնեն մեզ ֆինանսավորել միլիոնանոց բանակը, ձեր զորակազմը տեղափոխեք մեր երկրի այն շրջաններ, որտեղ մենք կայունություն ենք ուզում, որպեսզի մարդիկ հանգիստ լինեն»,- ասել է նա։
Նշենք, որ Ուկրաինան միջուկային զենքից հրաժարվել է 1994թ․՝ Բուդապեշտի հուշագրի շրջանակներում։ Դրա դիմաց Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան երաշխավորում էին նրա տարածքային ամբողջականությունը։

"Give us nuclear weapons." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky does not rule out that nuclear weapons can guarantee the country's security if Kyiv does not become a member of NATO. He stated this in an interview with British journalist Piers Morgan.
Zelensky admitted that Ukraine's membership in NATO could be delayed for years or decades. The president asked a rhetorical question:
"What will protect us from this evil? What is the package of support? Will they give us nuclear weapons? Then let them give them. Will they give us so many missiles that we can stop Russia? I am not sure about this, but I think it will help. Otherwise, what missiles can stop Russian nuclear missiles? This is a rhetorical question. "Give us back our nuclear weapons, give us missile systems, our partners will help us finance our million-strong army, transfer your troops to the regions of our country where we want stability so that people can be calm," he said.
It should be noted that Ukraine renounced nuclear weapons in 1994 as part of the Budapest Memorandum. In return, Russia, the United States, and Great Britain guaranteed its territorial integrity.