«Տվե՛ք մեզ միջուկային զենք». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին չի բացառում, որ միջուկային զենքը կարող է երաշխավորել երկրի անվտանգությունը, եթե Կիևն այդպես էլ չդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ: Այս մասին նա հայտարարել Է բրիտանացի լրագրող Պիրս Մորգանին տված հարցազրույցում։
Զելենսկին խոստովանել է, որ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կարող է ձգձգվել տարիներ կամ տասնամյակներ: Նախագահը հռետորական հարց է տվել.
«Ի՞նչը կպաշտպանի մեզ այս չարիքից: Ո՞րն է աջակցության այն փաթեթը: Մեզ միջուկային զենք կտա՞ն։ Հետո թող տան։ Արդյոք նրանք մեզ այնպիսի քանակի հրթիռներ կտան, որ մենք կարողանանք կանգնեցնել Ռուսաստանին։ Ես դրանում վստահ չեմ, բայց կարծում եմ, որ դա կօգնի: Հակառակ դեպքում, ո՞ր հրթիռները կարող են կանգնեցնել Ռուսաստանի միջուկային հրթիռները: Սա հռետորական հարց է։ Վերադարձրե՛ք մեզ միջուկային զենքը, տվե՛ք մեզ հրթիռային համակարգեր, գործընկերները կօգնեն մեզ ֆինանսավորել միլիոնանոց բանակը, ձեր զորակազմը տեղափոխեք մեր երկրի այն շրջաններ, որտեղ մենք կայունություն ենք ուզում, որպեսզի մարդիկ հանգիստ լինեն»,- ասել է նա։
Նշենք, որ Ուկրաինան միջուկային զենքից հրաժարվել է 1994թ․՝ Բուդապեշտի հուշագրի շրջանակներում։ Դրա դիմաց Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան երաշխավորում էին նրա տարածքային ամբողջականությունը։

«Дайте нам ядерное оружие»: Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский не исключает, что ядерное оружие может гарантировать безопасность страны, если Киев так и не станет членом НАТО. Об этом он заявил в интервью британскому журналисту Пирсу Моргану.
Зеленский признал, что вступление Украины в НАТО может затянуться на годы или десятилетия. Президент задал риторический вопрос:
«Что защитит нас от этого зла? Какой пакет поддержки? Дадут ли нам ядерное оружие? Тогда пусть дадут. Дадут ли нам такое количество ракет, чтобы мы могли остановить Россию? Я не уверен в этом, но думаю, что это поможет. Иначе, какие ракеты смогут остановить российские ядерные ракеты? Это риторический вопрос. Верните нам ядерное оружие, дайте нам ракетные системы, партнеры помогут нам финансировать миллионную армию, перебросьте свои войска в те регионы нашей страны, где мы хотим стабильности, чтобы люди чувствовали себя спокойно», — сказал он.
Отметим, что Украина отказалась от ядерного оружия в 1994 году в рамках Будапештского меморандума. Взамен Россия, США и Великобритания гарантировали ее территориальную целостность.