Ռուբիոն՝ USAID-ի նոր ղեկավար
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ ստանձնել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավարի պաշտոնակատարի դերը: Այս մասին հայտնում է CNN-ը։
Պետքարտուղարը հայտարարել է, որ գործակալությունն իրեն անպատասխանատու է պահել, իսկ նրա գործունեությունը չի բխում ԱՄՆ ազգային շահերից և պետք է վերանայվի ամերիկյան իշխանությունների կողմից: Գործակալության ամբողջական վերացման մասին խոսք չկա․ նշել է Ռուբիոն։
Պետքարտուղարը հստակեցրել է, որ գործակալության նկատմամբ ամենօրյա վերահսկողությունը փոխանցվել է Պետդեպարտամենտի ծառայողներից մեկին:
Երկուշաբթի օրը Վաշինգտոնում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կենտրոնակայանը փակվել է: Նրա աշխատակիցները էլեկտրոնային փոստով հրահանգ են ստացել մնալ տանը։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ըստ CNN-ի, ասել է. «Գործակալությունը ղեկավարում է մի քանի արմատական խելագարներ, և մենք կազատվենք նրանցից, իսկ հետո որոշում կկայացնենք»:
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը փաստացի դադարեցրել էր գործակալության գործունեությունը՝ կասեցնելով միջազգային օգնության մեծ մասը:

Rubio is the new head of USAID
CNN reported that US Secretary of State Marco Rubio announced on Monday that he has become the acting head of the United States Agency for International Development (USAID).
The Secretary of State stated that the agency has behaved irresponsibly, and its activities are not in the national interest of the United States and should be reviewed by American authorities. Rubio noted that there is no talk of eliminating the agency.
The Secretary of State clarified that day-to-day control of the agency has been transferred to a State Department employee.
On Monday, the USAID headquarters in Washington was closed. Its employees were instructed by e-mail to stay at home.
President Donald Trump, according to CNN, said, “A few radical lunatics run the agency, and we’re going to get rid of them, and then we’ll make a decision.”