Ռուբիոն՝ USAID-ի նոր ղեկավար
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ ստանձնել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավարի պաշտոնակատարի դերը: Այս մասին հայտնում է CNN-ը։
Պետքարտուղարը հայտարարել է, որ գործակալությունն իրեն անպատասխանատու է պահել, իսկ նրա գործունեությունը չի բխում ԱՄՆ ազգային շահերից և պետք է վերանայվի ամերիկյան իշխանությունների կողմից: Գործակալության ամբողջական վերացման մասին խոսք չկա․ նշել է Ռուբիոն։
Պետքարտուղարը հստակեցրել է, որ գործակալության նկատմամբ ամենօրյա վերահսկողությունը փոխանցվել է Պետդեպարտամենտի ծառայողներից մեկին:
Երկուշաբթի օրը Վաշինգտոնում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կենտրոնակայանը փակվել է: Նրա աշխատակիցները էլեկտրոնային փոստով հրահանգ են ստացել մնալ տանը։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ըստ CNN-ի, ասել է. «Գործակալությունը ղեկավարում է մի քանի արմատական խելագարներ, և մենք կազատվենք նրանցից, իսկ հետո որոշում կկայացնենք»:
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը փաստացի դադարեցրել էր գործակալության գործունեությունը՝ կասեցնելով միջազգային օգնության մեծ մասը:

Рубио — новый глава USAID
Госсекретарь США Марко Рубио в понедельник объявил, что взял на себя обязанности исполняющего обязанности руководителя Агентства США по международному развитию (USAID). Об этом сообщает CNN.
Госсекретарь заявил, что агентство вело себя безответственно, и его деятельность не соответствует национальным интересам США, поэтому она должна быть пересмотрена американскими властями. Речь не идет о полной ликвидации агентства, отметил Рубио.
Госсекретарь уточнил, что повседневный контроль над агентством передан одному из сотрудников Госдепартамента.
В понедельник штаб-квартира USAID в Вашингтоне была закрыта. Ее сотрудники получили по электронной почте инструкции оставаться дома.
Президент Дональд Трамп, по данным CNN, заявил: «Агентством управляют несколько радикальных сумасшедших, и мы избавимся от них, а затем примем решение».
Ранее администрация Дональда Трампа фактически приостановила деятельность агентства, заморозив большую часть международной помощи.