Reuters-ը բացառիկ մանրամասներ է հայտնել Սիրիայի և Թուրքիայի նախագահների քննարկումներից
Սիրիայի նախագահի պաշտոնակատար Ահմեդ ալ-Շարաան և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Անկարայում կքննարկեն երկկողմ պաշտպանական պայմանագիրը։ Ըստ Reuters-ի՝ քննարկման հիմնական թեմաները կլինեն Սիրիայի կենտրոնական մասում Թուրքիայի օդային բազաների ստեղծումը և Սիրիայի նոր բանակի պատրաստումը։
Հղում անելով քաջատեղյակ աղբյուրներին՝ լրատվամիջոցը գրում է, որ պայմանագիրը նախատեսում է, որ Թուրքիան Սիրիայում կստեղծի նոր օդային բազաներ, կօգտագործի Սիրիայի օդային տարածքը ռազմական նպատակներով և կզբաղվի Սիրիայի նոր բանակի զինծառայողների պատրաստմամբ։
Նշենք, որ Սիրիայի նոր ղեկավարությունը արդեն լուծարել է երկրի նախկին բանակը և տարբեր զինված խմբերը՝ նպատակ ունենալով դրանք միավորել նոր ռազմական կառույցի ներքո։

Reuters reports exclusive details of discussions between Syrian and Turkish presidents
Syrian Acting President Ahmed al-Sharaa and Turkish President Recep Tayyip Erdogan will discuss a bilateral defense agreement in Ankara. According to Reuters, the main topics of discussion will be the establishment of Turkish air bases in central Syria and the training of a new Syrian army.
Citing well-informed sources, the media outlet writes that the agreement stipulates that Turkey will establish new air bases in Syria, use Syrian airspace for military purposes, and train soldiers for the latest Syrian army.
It should be noted that the new Syrian leadership has already disbanded the country's former army and various armed groups, aiming to unite them under a new military structure.