«Մեր աշխարհագրությունը կվերածենք խաղաղության տարածաշրջանի»․ Էրդողան
Անկարայում ավարտվել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի բանակցությունները, որից հետո նախագահները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Էրդողանն իր ելույթում նշել է, որ «Թուրքիան ամենահուսահատ ու դժվարին օրերին չի լքել դժվարությունների մեջ գտնվող սիրիացի ժողովրդին, և Անկարան նոր ժամանակաշրջանում նրանց կտրամադրի անհրաժեշտ աջակցություն»։
«Հարևան Սիրիայի նկատմամբ Թուրքիայի քաղաքականության հիմքը միշտ եղել է այս երկրի տարածքային ամբողջականության ու միասնության պահպանումը։ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի այցը դիտվում է որպես շարունակական բարեկամության և համագործակցության շրջանի սկիզբ»,- ասել է նա։
Էրդողանի խոսքով՝ կողմերը քննարկել են համատեղ քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել Սիրիայում անվտանգության և տնտեսական կայունության հաստատման համար։
«Գործելով համերաշխ՝ մենք մեր ընդհանուր աշխարհագրությունը կվերածենք խաղաղության և վստահության տարածաշրջանի՝ առանց ահաբեկչության»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։
Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել Սիրիային անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել ահաբեկչության բոլոր ձևերի դեմ պայքարում։
Էրդողանը նշել է նաև, որ Թուրքիան պատրաստ է աջակցել Սիրիայի ավերված քաղաքների վերականգնմանը, և քանի որ տնտեսական զարգացումն արագանում է, բնակչության կամավոր վերադարձը նույնպես թափ կստանա։
Մեկնաբանելով բանակցությունների արդյունքները՝ թուրքական պետության ղեկավարը նշել է. «Մենք զարգացնում ենք մեր հարաբերությունները Սիրիայի հետ բոլոր ոլորտներում՝ առևտրից մինչև քաղաքացիական ավիացիա, էներգետիկա, առողջապահություն և կրթություն»։
Սիրիայի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Թուրքիայի կառավարությանն ու ժողովրդին՝ վարչակարգի դեմ պայքարելու տարիներին ցուցաբերած աջակցության համար։ Նա վստահեցրել է, որ Սիրիայի և Թուրքիայի հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրացվեն։
«Մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունները վերափոխել խորը ռազմավարական համագործակցության»,- ասել է Ահմեդ ալ-Շարաա։
Սիրիայի նախագահը կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ կապված Իսրայելի օկուպացիայի տակ գտնվող երկրի տարածքների հետ։
«Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Իսրայելի վրա՝ վերադառնալու 1974 թվականի սահմաններին»,- ասել է նա։

"We will transform our geography into a region of peace." Erdogan
Turkish President Recep Tayyip Erdogan and Syrian President Ahmed al-Sharaa's talks ended in Ankara, after which the presidents held a joint press conference.
Erdogan noted in his speech that "Turkey did not abandon the Syrian people in their most desperate and difficult days, and Ankara will provide them with the necessary support in the new period."
"The basis of Turkey's policy towards neighboring Syria has always been the preservation of the territorial integrity and unity of this country. He said that Syrian President Ahmed al-Sharaa's visit began a period of continuous friendship and cooperation," he said.
According to Erdogan, the parties discussed joint steps to establish security and economic stability in Syria.
"By acting in solidarity, we will transform our common geography into a region of peace and trust, without terrorism," the Turkish president emphasized.
He expressed his readiness to provide Syria with the necessary support in the fight against all forms of terrorism.
Erdogan also noted that Turkey is ready to support the reconstruction of Syria's destroyed cities. As economic development accelerates, the voluntary return of the population will also gain momentum.
The Turkish president commented on the negotiations' results: "We are developing our relations with Syria in all areas, from trade to civil aviation, energy, healthcare, and education."
The Syrian president expressed gratitude to the Turkish government and people for the support they have provided during the years of fighting against the regime. He assured that relations between Syria and Turkey will be raised to a new level.
Ahmed al-Sharaa said, "We are ready to transform our relations with Turkey into a deep strategic partnership. "
The Syrian president called on the international community to put pressure on Israel regarding the territories of the country under Israeli occupation.