Թրամփն առկախել է Մեքսիկայի և Կանադայի համար բարձր մաքսատուրքերը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ժամանակավորապես առկախել է Մեքսիկայի և Կանադայի նկատմամբ նախատեսված բարձր մաքսատուրքերը՝ համաձայնվելով 30-օրյա դադարի՝ սահմանային անվտանգության և հանցավորության դեմ պայքարի ուղղությամբ նրանց զիջումների դիմաց․ գրում է Reuters-ը։
Միևնույն ժամանակ, Չինաստանի նկատմամբ նախատեսված մաքսատուրքերը ուժի մեջ կմտնեն ժամերի ընթացքում։
Ի պատասխան անօրինական ներգաղթի և թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարելու՝ Թրամփի պահանջի, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն և Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը հայտարարել են, որ համաձայնել են ուժեղացնել սահմանային վերահսկողությունը։ Այս պայմանավորվածությունը թույլ կտա 30 օրով հետաձգել երեքշաբթի ուժի մեջ մտնող 25% մաքսատուրքերը։
Կանադան համաձայնել է նոր տեխնոլոգիաներ ներդնել և լրացուցիչ անձնակազմ տեղակայել ԱՄՆ-ի հետ սահմանին, ինչպես նաև ընդլայնել համագործակցությունը կազմակերպված հանցավորության, ֆենտանիլի մաքսանենգության և փողերի լվացման դեմ պայքարում։
Մեքսիկան պարտավորվել է իր հյուսիսային սահմանին տեղակայել 10,000 Ազգային գվարդիական՝ անօրինական ներգաղթի և թմրամիջոցների հոսքը սահմանափակելու նպատակով։

Trump suspends high tariffs on Mexico and Canada
Reuters reports that US President Donald Trump temporarily suspended high tariffs on Mexico and Canada, agreeing to a 30-day reprieve in exchange for their border security and crime control concessions.
Meanwhile, tariffs on China are set to take effect within hours.
In response to Trump's demands to crack down on illegal immigration and drug trafficking, Canadian Prime Minister Justin Trudeau and Mexican President Claudia Sheinbaum said they had agreed to strengthen border controls. The agreement will allow for a 30-day delay in imposing 25% tariffs, which were set to take effect on Tuesday.
Canada has agreed to introduce new technology and deploy additional personnel to the US border, as well as expand cooperation in the fight against organized crime, fentanyl trafficking, and money laundering.
Mexico has committed to deploying 10,000 National Guard troops to its northern border to curb illegal immigration and the flow of drugs.