Կանադան հայտարարել է ԱՄՆ-ի դեմ պատասխան մաքսատուրքերի մասին
Կանադան հակադարձելու է նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր մաքսատուրքերին՝ սահմանելով 25% տուրքեր ԱՄՆ-ի մի շարք ապրանքների վրա։ Վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է, որ ամերիկացիները պետք է պատրաստ լինեն Թրամփի գործողությունների իրական հետևանքներին։
Թրյուդոն մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, թե մաքսատուրքերն ուժի մեջ կմտնեն երեքշաբթի օրը՝ նույն օրը, ինչ ամերիկյանը։
Կանադայի առաջնորդը ասել է, որ մաքսատուրքերը կներառեն ամերիկյան գարեջուր, գինի և բուրբոն, ինչպես նաև մրգեր և մրգային հյութեր, այդ թվում՝ նարնջի հյութ Թրամփի հայրենի Ֆլորիդայից։ Կանադան նաև թիրախավորում է ապրանքներ, ներառյալ հագուստ, սպորտային սարքավորումներ և կենցաղային տեխնիկա։

Canada will retaliate against President Donald Trump’s new tariffs by imposing 25% duties on a range of U.S. goods. Prime Minister Justin Trudeau said Americans should be prepared for the consequences of Trump’s actions.
Trudeau told a news conference that the tariffs would take effect on Tuesday, the same day as the U.S. tariffs.
The Canadian leader said the tariffs would cover U.S. beer, wine, bourbon, fruit and fruit juices, and orange juice from Trump’s native Florida. Canada is also targeting clothing, sporting goods, and appliances.