ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է դադարեցնել Հարավային Աֆրիկային տրամադրվող ողջ ֆինանսական օգնությունը: Նա «Truth» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է, որ այդ երկիրն «առգրավում է հողերն ու չափազանց վատ վերաբերում որոշ խավերի»:
Թրամփը չի հստակեցրել, թե ինչի մասին է խոսքը, սակայն հայտարարել է, որ Հարավային Աֆրիկայում մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներ են, ինչն ԱՄՆ-ն չի հանդուրժի:
ՀԱՀ-ի իշխանությունները Թրամփի հայտարարության հետ կապված պաշտոնական մեկնաբանություններ դեռ չեն արել:
Ինչպես նշում Է Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով ԱՄՆ կառավարության վերջին տվյալները, 2023թ․ Հարավային Աֆրիկային ամերիկյան օգնության ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 440 մլն դոլար:

South Africa is in Trump's sights
US President Donald Trump has vowed to cut off all financial aid to South Africa. He wrote on his page on the social network "Truth" that the country "is seizing land and mistreating some classes."
Trump did not specify what he was talking about but said that there are widespread human rights violations in South Africa, which the United States will not tolerate.
The South African authorities have not yet commented officially on Trump's statement.
Reuters reports, citing the latest US government data, that the total amount of American aid to South Africa in 2023 was about $440 million.