Սև ծովի ստորջրյա մալուխային ծրագրի շրջանակներում ստեղծվել է համատեղ ձեռնարկություն
Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում հաջողությամբ ավարտվել է Green Energy Corridor Power Company-GECO POWER COMPANY համատեղ ձեռնարկության գրանցման գործընթացը, որում ներգրավված են Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ռումինիայի և Հունգարիայի հաղորդման համակարգերի օպերատորները: Այս մասին տեղեկություն է տարածել Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ներկայումս համատեղ ձեռնարկությունը կզբաղվի Կանաչ էներգետիկ միջանցքի հետազոտական ​​և նախագծային աշխատանքներով։ Ըստ այդմ, դրա ստեղծման նպատակը Կանաչ էներգետիկ միջանցքի նախագիծն է, որը, ի թիվս այլ բաների, նախատեսում է Սեւ ծովում բարձրավոլտ սուզանավային փոխանցման մալուխի կառուցում։
«Սևծովյան ստորջրյա մալուխի նախագիծը խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագիծն է, որն ուղղակիորեն կմիացնի Վրաստանի և Ռումինիայի էներգահամակարգերը, իսկ ավելի լայն համատեքստում՝ Հարավային Կովկասը և Հարավարևելյան Եվրոպան: Ստորջրյա հոսանքի մալուխի երկարությունը կկազմի ավելի քան 1155 կմ (1115 կմ ստորջրյա և 40 կմ ցամաքում), լարումը կլինի 525 կՎ, իսկ հզորությունը՝ 1300 ՄՎտ հեռահաղորդակցության մալուխ, որը կտեղադրվի ստորջրյա հոսանքի մալուխի համար ընտրված միջանցքում։ Սուզանավային էլեկտրահաղորդման մալուխի կառուցման ավարտի հաշվարկային ժամկետը 2030 թվականն է։ Իտալական CESI խորհրդատվական ընկերության կողմից իրականացված ծրագրի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը պարզել է, որ նախագիծը տեխնիկապես և տնտեսապես իրագործելի է:
Նշենք, որ ծրագրին միանալու հայտ է ներկայացրել նաև Հայաստանը։ Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ վերջերս Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը։

Joint venture established within the framework of the Black Sea submarine cable project
The registration process of the Green Energy Corridor Power Company-GECO POWER COMPANY joint venture, which involves transmission system operators from Georgia, Azerbaijan, Romania, and Hungary, has been successfully completed in the Romanian capital, Bucharest. The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia released this information.
According to the ministry, the joint venture will currently be engaged in research and design work for the Green Energy Corridor. The project, which, among other things, provides for the construction of a high-voltage submarine transmission cable in the Black Sea, is the purpose of its creation.
"The Black Sea submarine cable project is the largest infrastructure project that will directly connect the power systems of Georgia and Romania, and in a broader context, the South Caucasus and Southeastern Europe. The length of the submarine power cable will be more than 1,155 km (1,115 km underwater and 40 km on land), the voltage will be 525 kV, and the capacity will be 1,300 MW of telecommunications cable, which will be laid in the corridor selected for the submarine power cable. The estimated completion date for the construction of the submarine power cable is 2030. The project's feasibility study, carried out by the Italian consulting company CESI, has shown that the project is technically and economically feasible.
It should be noted that Armenia has also applied to join the project. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also announced this during a recent meeting with Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze in Yerevan.