Պայթյուն Մոսկվայում. մահափորձի թիրախը եղել է Արմեն Սարգսյանը
Այսօր ուժեղ պայթյուն է որոտացել Մոսկվայի «Алые паруса» բնակելի համալիրի 29 հարկանի շենքում։ ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ մեկ մարդ զոհվել է, չորսը՝ վիրավորվել։ Ըստ իրավապահների, պայթյունը ծրագրված է եղել։
Տեղի ունեցածի հետևանքով վիրավորվել է ինքնահռչակ «Դոնեցկի Հանրապետության» բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«Սարգսյանը ծանր վիճակում հոսպիտալացվել է, նրա թիկնապահը զոհվել է»,- հայտնել է գործակալության աղբյուրը։
Նշվում է, որ պայթյունը Արմեն Սարգսյանի դեմ մահափորձ է։ ТАСС-ը, հղում անելով հետախուզական ծառայություններին, գրում է, որ այն կանխամտածված և մանրակրկիտ ծրագրված է եղել։
Նշվում է, որ պայթուցիկ սարքը, հնարավոր է, տեղափոխվել է առաքիչի միջոցով։
Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Արմեն Սարգսյանն այժմ գտնվում է հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում։ Նախնական տվյալներով՝ նա ունի գանգուղեղային վնասվածք, կոնտուզիա և այրվածքներ։ Վիճակը գնահատվում է ծանր։ Այժմ բժիշկներն ամպուտացնում են նրա ոտքը։

Сегодня в Москве в 29-этажном здании жилого комплекса «Алые паруса» прогремел мощный взрыв. По данным ТАСС, один человек погиб, четверо получили ранения. По данным правоохранительных органов, взрыв был спланированным.
В результате инцидента пострадал президент федерации бокса самопровозглашенной «Донецкой республики» Армен Саркисян.
«Саргсян госпитализирован в тяжелом состоянии, его охранник погиб», — сообщил источник агентства.
Утверждается, что взрыв является покушением на Армена Саргсяна. ТАСС со ссылкой на спецслужбы пишет, что это было преднамеренное и тщательно спланированное действие.
Отмечается, что взрывное устройство могло быть переправлено курьером.
По данным СМИ, в настоящее время Армен Саркисян находится в реанимационном отделении больницы. По предварительным данным, у него черепно-мозговая травма, ушибы и ожоги. Состояние оценивается как тяжелое. Сейчас врачи ампутируют ему ногу.