Կիևը մերժել է Վաշինգտոնի առաջարկը
Ուկրաինայի նախագահի խորհրդական Դմիտրի Լիտվինը մերժել է ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Քիթ Քելլոգի առաջարկը՝ երկրում ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Կիևում Վաշինգտոնին կոչ են արել ցուցաբերել «ավելի խորը մոտեցում»:
Ուկրաինացի պաշտոնյան կիրակի օրը X սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով Քելլոգի՝ Reuters-ին տված հարցազրույցին. «Մենք չենք տեսել պարոն Քելլոգի ամբողջական հարցազրույցը, միայն մի քանի մեջբերումներ ընտրությունների մասին, ուստի դժվար է ամբողջությամբ գնահատել նրա դիրքորոշումը: Սակայն, եթե նրա ծրագիրը սահմանափակվում է միայն զինադադարով և ընտրություններով, ապա դա ձախողված ծրագիր է: Պուտինին այդ երկու բաներով չեն վախեցնի: Մոսկվան շարունակում է մեծացնել հրթիռների և զինամթերքի արտադրությունը, պատժամիջոցները շրջանցելու նոր ուղիներ գտնել և նավթից եկամուտ ստանալ: Ակնհայտ է, որ այս զենքերը չեն ստեղծվում ժողովրդավարական հարևաններին հարգելու համար: Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի ռազմական դաշինքը նույնպես հրադադարի պահպանմանը չի նպաստում:
Այդ իսկ պատճառով մենք կնախընտրեինք տեսնել հիմնական գործընկերների պաշտոնյաների կողմից ավելի խորքային մոտեցում: Միաժամանակ, մենք հիշում ենք, որ նախագահ Թրամփը նախագահ Զելենսկու հետ հանդիպումների ժամանակ խորապես և խելամտորեն է վերլուծել իրավիճակը և նշել, թե ինչն է կարող իրականում ճնշում գործադրել Պուտինի վրա: Այդ պատճառով կարևոր է արագ անցնել թիմերի միջև կոնկրետ պլանի վրա աշխատանքին՝ պատերազմը դադարեցնելու և կայուն խաղաղություն ապահովելու համար»:

Kyiv rejected Washington's offer
Ukrainian presidential adviser Dmitry Lytvyn has rejected a proposal by US special envoy Keith Kellogg to hold elections in the country. Washington has been urged in Kyiv to take a "deeper approach."
On Sunday, a Ukrainian official wrote on the X social network, referring to Kellogg's interview with Reuters, "We have not seen the full interview of Mr. Kellogg, only a few quotes about the elections, so it is difficult to assess his position thoroughly. However, if his plan is limited to a ceasefire and elections, it is a failure. Putin will not be intimidated by these two things. Moscow continues to increase the production of missiles and ammunition, find new ways to circumvent sanctions, and earn income from oil. These weapons are not being created to respect democratic neighbors. The military alliance between Russia and North Korea also does not contribute to maintaining a ceasefire.
That is why we would prefer to see more from the officials of the leading partners. "At the same time, we recall that President Trump, during his meetings with President Zelensky, deeply and intelligently analyzed the situation and noted what could put pressure on Putin. That is why it is important to quickly move on to work on a concrete plan between the teams to end the war and ensure a lasting peace."