Պանաման խոստանում է խզել Չինաստանի հետ կարևոր գործարքը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ հանդիպումից և նախագահ Դոնալդ Թրամփի սուր հայտարարություններից հետո Պանամայի նախագահ Խոսե Մուլինոն կիրակի խոստացել է դադարեցնել Չինաստանի հետ առանցքային զարգացման գործարքը։ Այս մասին հաղորդում է ամերիկյան Fox News գործակալությունը։
Նա ասել է, որ չի երկարաձգի 2017 թվականի փոխըմբռնման հուշագիրը, որով միանալու էր Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը, և 2021 թվականին ստորագրված Կոնցեսիոն համաձայնագիրը, որով Հոնկոնգում գործող ընկերությունը ղեկավարում է Պանամայի ջրանցքի երկու նավահանգիստները։ Նա հայտնել է, որ Պանաման կձգտի ավելի սերտ համագործակցել ԱՄՆ-ի հետ:
«Կարծում եմ՝ այս այցը դուռ է բացում նոր հարաբերությունների կառուցման համար», - ասել է Մուլինոն։
Իր այցի ընթացքում Ռուբիոն X-ի իր միկրոբլոգում գրել էր, որ «ԱՄՆ-ն թույլ չի տա Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցությանը՝ շարունակել իր արդյունավետ և աճող վերահսկողությունը Պանամայի ջրանցքի տարածքում»:

Panama vows to scrap key deal with China
Fox News reported that Panamanian President Jose Mulino vowed Sunday to end a key development deal with China after a meeting with U.S. Secretary of State Marco Rubio and sharp rhetoric from President Donald Trump.
He said he would not renew a 2017 memorandum of understanding to join China’s Belt and Road Initiative and a 2021 concession agreement that gives a Hong Kong-based company control of two Panama Canal ports. He said Panama would seek closer cooperation with the United States.
“I think this visit opens the door to building a new relationship,” Mulino said.
During his visit, Rubio wrote on his microblog X that “the United States will not allow the Chinese Communist Party to continue its effective and growing control over the Panama Canal Zone.”