ՌԴ-ն փետրվարի 5-ից արտաքսելու է անօրինական միգրանտներին
Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը Telegram-ի իր ալիքում խոսել է փետրվարին ուժի մեջ մտած օրենքների մասին, այդ թվում՝ Ռուսաստանից անօրինական միգրանտներին արտաքսելու ռեժիմ նախատեսող օրենքի մասին։
«Փետրվարի 5-ից ուժի մեջ կմտնի օրենք, որը նախատեսում է անօրինական միգրանտների արտաքսման ռեժիմ: Ռուսաստանում գտնվելու օրինական հիմքեր չունեցող միգրանտների հետ միասին արտաքսման և վարչական վտարման ռեժիմների հետ կսահմանվի արտաքսման նոր ռեժիմ։
Այսպիսի օտարերկրյա քաղաքացիները կգրանցվեն հատուկ գրանցամատյանում, ինչպես նաև նրանցից կպահանջվի տեղեկացնել ոստիկանության աշխատակիցներին իրենց գտնվելու վայրի մասին։
Հսկողության պահանջների կրկնակի խախտման դեպքում նրանց արտաքսելու որոշում կկայացվի»,- գրել է Վոլոդինը։
Նա հավելել է, որ փետրվարի 5-ից վարչական պատասխանատվություն կկիրառվի երկիր մուտքի կամ ելքի կանոնները խախտելու, ինչպես նաև վերահսկվող անձանց ռեգիստրում ընդգրկված միգրանտին արգելված ծառայություններ մատուցելու համար։ Վոլոդինի խոսքով՝ ոստիկանությունը կարող է ինքնուրույն որոշումներ կայացնել Ռուսաստանից օտարերկրյա քաղաքացիների վարչական վտարման վերաբերյալ։

Россия начнет депортировать нелегальных мигрантов с 5 февраля
Председатель Государственной думы Вячеслав Володин в своем Telegram-канале рассказал о вступающих в силу в феврале законах, в том числе о законе, предусматривающем режим выдворения нелегальных мигрантов из России.
«С 5 февраля вступает в силу закон, предусматривающий режим выдворения нелегальных мигрантов. Вместе с режимами депортации и административного выдворения вводится новый режим выдворения для иностранцев, не имеющих законных оснований находиться в России.
Такие иностранные граждане будут внесены в специальный реестр, а также обязаны сообщать сотрудникам полиции о своем местонахождении.
В случае повторного нарушения требований контроля будет принято решение об их выдворении», — написал Володин.
Он добавил, что с 5 февраля будет введена административная ответственность за нарушение правил въезда или выезда из страны, а также за оказание запрещенных услуг мигрантам, включенным в реестр контролируемых лиц.
По словам Володина, полиция сможет самостоятельно принимать решения о административном выдворении иностранных граждан из России.