Թրամփը հրամայել է օդային հարվածներ հասցնել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթ օրը հրամայել է Սոմալիում օդային հարվածներ հասցնել Իսլամական պետության (ԻԼԻՊ) մի խումբ անդամների դեմ, ովքեր թաքնվում էին երկրի տարածքում։ Այս մասին տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Այս մարդասպանները, որոնք թաքնվում էին քարանձավներում, սպառնում էին ԱՄՆ-ին և մեր դաշնակիցներին։ Օդային հարվածները ոչնչացրել են նրանց բնակության վայրերը և սպանել բազմաթիվ ահաբեկիչների՝ առանց քաղաքացիական անձանց վնասելու», – գրել է Թրամփը Truth Social-ում։
Հարվածները հասցվել են Սոմալիի Գոլիս լեռներում։
Reuters-ը գրում է, որ Սոմալիի նախագահի գրասենյակի մի պաշտոնյա հաստատել է հարվածները և նշել, որ երկրի կառավարությունը դրական է գնահատում այդ քայլը։ «Սոմալին չի կարող ահաբեկիչների ապահով թաքստոց լինել», – ասել է նա։

Trump ordered air strikes
US President Donald Trump on Saturday ordered airstrikes in Somalia against a group of Islamic State (ISIS) members hiding in the country, Reuters reported.
“These killers, who were hiding in caves, were threatening the United States and our allies. The airstrikes destroyed their habitats and killed many terrorists without harming civilians,” Trump wrote on Truth Social.
The strikes were carried out in Somalia’s Golis Mountains.
Reuters reports that an official in the Somali presidential office confirmed the strikes and noted that the country’s government welcomed the move. “Somalia cannot be a haven for terrorists,” he said.