«Հետևանքը կարող է լինել հայ բնակչության համատարած աղքատացումը». Զախարովա
«Հայաստանի Եվրոպական ինտեգրման հետևանքը կարող է լինել հայ բնակչության համատարած աղքատացումը»․ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հայկական արտադրանքը կբախվի ավելի բարձր մաքսատուրքերի, այդ ամենը կհանգեցնի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերի կտրուկ անկման։ Ես, օրինակ, կարծում եմ, որ դա հիմնականն է, քանի որ դա ուղղակի հարված կլինի ոչ թե այսօրվա շահույթին ու եկամտաբերությանը, այլ զարգացմանը։ Եթե մենք խոսում ենք արտադրության ծավալների, Հայաստանի բնակչության մասին, դա պարզապես կարող է հանգեցնել համատարած աղքատացման»,- ասել է նա։
Զախարովան նաև կանխատեսել է հայկական ապրանքների արտահանման 80% կրճատում:
«Երևանի ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ պետությունների հետ այլընտրանքային աղբյուրներով փոխարինելն անհնար է նույնիսկ միջնաժամկետ հեռանկարում»,- ընդգծել Է դիվանագետը։

«Последствием может стать массовое обнищание армянского населения». Захарова
«Последствием европейской интеграции Армении может стать массовое обнищание армянского населения», — заявила представитель МИД России Мария Захарова на брифинге.
«Армянская продукция столкнётся с более высокими пошлинами, что приведёт к резкому замедлению темпов роста ВВП. На мой взгляд, это главное, поскольку это будет удар не только по сегодняшней прибыли и рентабельности, но и по развитию. Если мы говорим об объёмах производства и населении Армении, это просто может привести к массовому обнищанию», — сказала она.
Захарова также предсказала сокращение экспорта армянских товаров на 80%.
«Заменить товарооборот Еревана с государствами ЕАЭС альтернативными источниками невозможно даже в среднесрочной перспективе», — подчеркнула дипломат.