«Այն միտքը, որ BRICS-ի երկրները փորձում են հրաժարվել դոլարից, մինչ մենք մի կողմ ենք քաշվել, ավարտված է: Մենք պատրաստվում ենք այս թշնամական թվացող երկրներից պահանջել պարտավորություն, որ նրանք ոչ կստեղծեն BRICS-ի նոր արժույթ, ոչ էլ կաջակցեն որևէ այլ արժույթի՝ հզոր ԱՄՆ դոլարի փոխարեն»․ սոցցանցի իր էջում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ սպառնալով 100% մաքսատուրքեր կիրառել այդ երկրների նկատմամբ։
«Հակառակ դեպքում նրանք կկանգնեն 100% մաքսատուրքերի առջև և պետք է ակնկալեն, որ հրաժեշտ կտան ԱՄՆ-ի հրաշալի տնտեսության մեջ ին–որ բան վաճառելուն»,- ընդգծել է ԱՄՆ նորընտիր նախագահը։
Նախագահի խոսքով՝ ոչ մի շանս չկա, որ BRICS-ը կփոխարինի ԱՄՆ դոլարը միջազգային առևտրում կամ որևէ այլ տեղ։

Trump threatens 100% tariffs on BRICS countries
“The idea that the BRICS countries are trying to abandon the dollar while we stand aside is over. We are going to demand a commitment from these seemingly hostile countries that they will neither create a new BRICS currency nor support any other currency in place of the mighty US dollar,” US President Donald Trump wrote on his social media page, threatening to impose 100% tariffs on these countries.
“Otherwise, they will face 100% tariffs and should expect to say goodbye to selling anything to the wonderful US economy,” the US president-elect stressed.
According to the president, there is no chance that the BRICS will replace the US dollar in international trade or anywhere else.