«Այն միտքը, որ BRICS-ի երկրները փորձում են հրաժարվել դոլարից, մինչ մենք մի կողմ ենք քաշվել, ավարտված է: Մենք պատրաստվում ենք այս թշնամական թվացող երկրներից պահանջել պարտավորություն, որ նրանք ոչ կստեղծեն BRICS-ի նոր արժույթ, ոչ էլ կաջակցեն որևէ այլ արժույթի՝ հզոր ԱՄՆ դոլարի փոխարեն»․ սոցցանցի իր էջում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ սպառնալով 100% մաքսատուրքեր կիրառել այդ երկրների նկատմամբ։
«Հակառակ դեպքում նրանք կկանգնեն 100% մաքսատուրքերի առջև և պետք է ակնկալեն, որ հրաժեշտ կտան ԱՄՆ-ի հրաշալի տնտեսության մեջ ին–որ բան վաճառելուն»,- ընդգծել է ԱՄՆ նորընտիր նախագահը։
Նախագահի խոսքով՝ ոչ մի շանս չկա, որ BRICS-ը կփոխարինի ԱՄՆ դոլարը միջազգային առևտրում կամ որևէ այլ տեղ։

Трамп пригрозил странам BRICS 100% пошлинами
«Идея о том, что страны БРИКС пытаются отказаться от доллара, пока мы оставались в стороне, завершена. Мы собираемся потребовать от этих, казалось бы, враждебных стран обязательства, что они не создадут новую валюту БРИКС и не будут поддерживать какую-либо другую валюту вместо могущественного доллара США», — написал на своей странице в соцсети президент США Дональд Трамп, угрожая ввести 100% тарифы на товары этих стран.
«В противном случае они столкнутся с 100% тарифами и должны будут попрощаться с возможностью продавать что-либо в великолепной экономике США», — подчеркнул новоизбранный президент США.
По словам президента, нет никаких шансов, что БРИКС заменит доллар США в международной торговле или где-либо еще.
«Любая страна, которая попытается это сделать, скажет "привет" тарифам и "прощай" Америке», — добавил он.