Ահմեդ ալ-Շարաանը՝ Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ
Սիրիայի փաստացի ղեկավար և «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» (ՀԹՇ) խմբավորման առաջնորդ Ահմեդ ալ-Շարաան պաշտոնապես նշանակվել է երկրի անցումային շրջանի նախագահ․ հաղորդում են սիրիական պետական լրատվամիջոցները։
Ալ-Շարաան սիրիական նոր իշխանություններից ստացել է լիազորություն՝ ձևավորելու ժամանակավոր օրենսդիր խորհուրդ, որը կգործի մինչև երկրի նոր սահմանադրության ընդունումը։
Նրա նշանակման մասին հայտարարվել է Դամասկոսում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում։
Սիրիայի նոր ղեկավարությունը նաև հայտարարել է բոլոր այն զինված խմբավորումների, ինչպես նաև Ասադի ռեժիմի ժամանակ ձևավորված բանակի և հատուկ ծառայությունների լուծարման մասին։
Հաղորդվում է, որ դրանց փոխարեն կստեղծվի նոր անվտանգության կառուցվածք։։ Սակայն դրա վերաբերյալ մանրամասներ դեռևս չեն ներկայացվել։

Syrian state media reported that Ahmed al-Sharaa, Syria's de facto leader and leader of the Hayat Tahrir al-Sham (HTS) group, has been officially appointed as the country's interim president.
The new Syrian authorities have given Al-Sharaa the authority to form an interim legislative council until the country's new constitution is adopted.
His appointment was announced during a meeting in Damascus.
The new Syrian leadership also announced the dissolution of all armed groups, as well as the army and special services formed during the Assad regime.
According to reports, a new security structure will replace them. However, details about this have not yet been provided.