Թրամփը հակասեմականության դեմ պայքարի մասին հրամանագիր է ստորագրել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել հակասեմականության դեմ պայքարի մասին: Փաստաթղթում խոսվում է «հակասեմական խտրականության, վանդալիզմի և բռնության աննախադեպ ալիքի» մասին, որը բարձրացվել է 2023թ․ հոկտեմբերի 7-ից՝ ՀԱՄԱՍ խմբավորման կողմից Իսրայելի վրա հարձակվելուց հետո:
Հրամանագիրը նախատեսում է արտաքսել այն ուսանողներին, որոնք երկրի քաղաքացի չեն, և անձանց, որոնք մասնակցել են պաղեստինամետ ցույցերին: Խոսքը բողոքներին այնպիսի մասնակցության մասին է, որը կարող էր գնահատվել որպես ահաբեկչական կազմակերպությանն աջակցություն։
«Բոլոր օտարերկրացիներին, ովքեր ապրում են ԱՄՆ -ում և միացել են ջիհադի աջակցության ցույցերին, զգուշացնում ենք՝ 2025թ․ մենք ձեզ կգտնենք և կարտաքսենք», - ասվում է Թրամփի հայտարարության մեջ:
«Ես նաև արագ կչեղարկեմ ՀԱՄԱՍ -ի բոլոր կողմնակիցների ուսանողական վիզաները համալսարանական ճամբարներում, որոնք ավելի, քան երբևէ վարակված են արմատականությամբ», - հայտարարել Է նախագահը:

US President Donald Trump has signed an executive order to combat anti-Semitism. The document refers to the "unprecedented wave of anti-Semitic discrimination, vandalism, and violence" that has been unleashed since October 7, 2023, after the Hamas group attacked Israel.
The order provides for the deportation of students who are not citizens of the country and individuals who participated in pro-Palestinian demonstrations. This refers to participation in protests that could be considered support for a terrorist organization.
"To all foreigners living in the United States who have joined demonstrations in support of jihad, we are warning you: in 2025, we will find you and deport you," Trump said in a statement.
"I will also quickly cancel the student visas of all Hamas supporters on university campuses, which are more infected with radicalism than ever before," the president said.