«Նրանք, մեղմ ասած, մոլորության մեջ են գցում հայ ժողովրդին». Օվերչուկ
«Քննարկումներն այն մասին, որ Հայաստանը Եվրամիությանն անդամակցելու հետ միաժամանակ հնարավորություն ունի պահպանել իր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ), անհիմն են։ Եվրոպական երկրների հետ շուկաների բացումը կնշանակի դրանք փակել ԵԱՏՄ երկրների հետ»․ հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
«Մեզ համար սա ազդանշան է, որ Եվրամիությանը միանալու սկիզբը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբն է։ Դա ակնհայտ է ցանկացած մարդու համար, որը մի փոքր ծանոթ է, թե ինչպես են կառուցված այս երկու ինտեգրացիոն միավորումները։ Այն քննարկումներում, որոնք տեղի են ունենում Հայաստանում, ոմանք պնդում են, իբր հնարավոր կլինի ինչ-որ լուծում գտնել։ Նրանք, մեղմ ասած, մոլորության մեջ են գցում հայ ժողովրդին», - ասել է Օվերչուկը։
Օվերչուկի կարծիքով՝ հայկական կողմը «միանգամայն հստակ գիտի, որ հետևանքներն այդպիսին են լինելու»․ «Այստեղ ոչ ոք պատրանքներ չպետք է ունենա»։
ՌԴ փոխվարչապետը չի մեկնաբանել Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի ապաինտեգրման հնարավոր փուլերը՝ առաջարկելով սպասել Հայաստանի խորհրդարանում ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծի լսումների արդյունքներին:

«Обсуждения о том, что Армения сможет одновременно сохранить членство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) при вступлении в Европейский союз, необоснованны. Открытие рынков с Европой означает их закрытие для стран ЕАЭС», — заявил заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук.
«Для нас это сигнал, что начало процесса вступления в ЕС — это начало выхода из ЕАЭС. Это очевидно для любого человека, знакомого с принципами работы этих двух интеграционных объединений. В Армении звучат мнения, что якобы можно найти какой-то компромисс. Но, мягко говоря, это вводит армянский народ в заблуждение», — отметил он.
По его словам, армянская сторона «совершенно четко понимает последствия» такого шага: «Здесь никто не должен питать иллюзий».
Оверчук отказался комментировать возможные этапы дезинтеграции Армении из ЕАЭС, предложив дождаться обсуждений в парламенте страны по законопроекту о начале процесса вступления в ЕС.