«Մոնա Լիզա»-ն կտեղափոխվի առանձին դահլիճ
Լեոնարդո դա Վինչիի հայտնի «Մոնա Լիզա» («La Gioconda») կտավը կտեղափոխվի Լուվրի առանձին սրահ՝ ցուցահանդեսի մնացած մասից առանձին մուտքով։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Մոնա Լիզան կցուցադրվի առանձին սենյակում՝ առանձին մուտքով, անկախ Լուվրի մնացած ցուցադրությունից»,- ասել է Մակրոնը հանրահայտ թանգարանի վերականգնման ծրագրերի վերաբերյալ հանդիպման ժամանակ։
Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռաչիդա Դատին վերջերս հայտարարել էր, որ Փարիզի Լուվրի տոմսերի գները Եվրոպական միությունից դուրս գտնվող երկրների այցելուների համար կարող են աճել 2026 թվականի հունվարի 1-ից։

"Mona Lisa" will be moved to a separate hall
French President Emmanuel Macron has announced that Leonardo da Vinci’s famous painting “Mona Lisa” (“La Gioconda”) will be moved to a separate room at the Louvre with a separate entrance from the rest of the exhibition.
“The Mona Lisa will be displayed in a separate room with a separate entrance, independent of the rest of the Louvre exhibition,” Macron said during a meeting on the restoration plans for the famous museum.
French Culture Minister Rachida Dati recently announced that ticket prices for visitors to the Louvre in Paris from countries outside the European Union could increase from January 1, 2026.