Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անդրադարձել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և նշել, որ այն առանց ադրբեջանի մասնակցության արժեք չի ունենա։
«Եթե դուք իսկապես ցանկանում եք իրականացնել այդ նախագիծը, ապա առաջին հերթին պետք է դիմեք Ադրբեջանին, քանի որ առանց մեզ դա պարզապես թղթի կտոր է», - հայտարարել է Ալիևը։
Ադրբաջնի նախագահը խոսել է նաև Իրանի տարածքով Ադրբեջանի կապի մասին՝ նշելով, որ եթե Հայաստանը ճանապարհ չի տրամադրում, նրանք օգտավործում են այլընտրանքային տարբերակներ, որոնք և՛ եկար են, և՛ ծախսատար։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ համապատասխան համաձայնություն է ձեռք բերվել, և Հայաստանը շրջանցող ավտոմոբիլային կամրջի կառուցումն արդեն իրականացվում է և, հավանաբար, կավարտվի այս տարի: Երկրորդ կամուրջը կկառուցվի արդեն Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունում։ Առաջին կամուրջը կառուցվում է Զանգելանի շրջանի տարածքում։ Այսպիսով, Հայաստանը կշարունակի մնալ փակուղում գտնվող երկիր, և տարանցիկ երկիր դառնալու նրանց ցանկությունը կմնա նրանց աչքի առաջ: Նրանք իրենք ավելի շատ կկորցնեն, քան մենք», - ասել Է Ալիևը։

Строительство автомобильного моста в обход Армении уже ведется. Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев прокомментировал проект «Перекресток мира», предложенный Арменией, заявив, что без участия Азербайджана он не имеет никакой ценности.
«Если вы действительно хотите реализовать этот проект, то, в первую очередь, должны обратиться к Азербайджану, так как без нас это просто лист бумаги», — заявил Алиев.
Президент также затронул тему связи Азербайджана через территорию Ирана, отметив, что в случае отсутствия дороги через Армению они используют альтернативные варианты, которые длиннее и затратнее.
«С Исламской Республикой Иран достигнуто соответствующее соглашение, и строительство автомобильного моста, обходящего Армению, уже ведется. Ожидается, что он будет завершен в этом году. Второй мост будет построен в Автономной Республике Нахичевань. Первый мост строится на территории Зангеланского района. Таким образом, Армения останется страной в тупике, а её желание стать транзитной страной так и останется лишь мечтой. Они потеряют больше, чем мы», — отметил Алиев.