BBC-ն գրում է, որ Իսրայելի կառավարության մամուլի քարտուղար Դավիթ Մենցերը հաստատել է ավելի վաղ տեղական ԶԼՄ-ների հրապարակումները, որ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից առևանգված 33 իսրայելցուց միայն 25-է են ողջ։
«ՀԱՄԱՍ-ից ստացված ցուցակը համընկնում է իսրայելական հետախուզության տվյալների հետ։ Այդ պատճառով ես կարող եմ ձեզ տեղեկացնել, որ մեր պատանդներից 25-ը ողջ են, իսկ 8-ը սպանվել են ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների կողմից», - ասել է Մենցերը:
Ըստ նրա, բոլոր ութ զոհվածների ընտանիքներն արդեն տեղեկացված են հարազատների տեղ տեղի ունեցածի մասին։ Առաջիկայում հարազատներին կհանձնվեն նաև զոհված 8 պաեղստինցիների մարմինները։
Հիշեցնենք՝ Գազայում հրադադարի մասին կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը գործարքի առաջին փուլում նախատեսում է 33 իսրայելցու վերադարձ՝ ի մոտ 1900 պաղեստինցու դիմաց:
Այս պահին փոխանակման ենթակա պատանդներից ազատ է արձակվել յոթը, բոլորը կանայք են:
ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները գերիներին պետք է ազատ արձակեն առաջիկա շաբաթներին՝ հրադադարի վերաբերյալ կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնության շրջանակներում:

25 of 33 Israeli prisoners are alive
The BBC writes that Israeli government spokesman David Mentzer confirmed earlier local media reports that only 25 of the 33 Israelis kidnapped by Hamas are alive.
"The list received from Hamas coincides with Israeli intelligence data. Therefore, I can inform you that 25 of our hostages are alive, and Hamas militants killed 8," Mentzer said.
According to him, the families of all eight victims have already been informed about what happened to their relatives. The bodies of the 8 Palestinians who died will also be handed over to their relatives shortly.
Recall that the agreement reached between the parties on the ceasefire in Gaza provides for the return of 33 Israelis in exchange for about 1,900 Palestinians in the first phase of the deal.
At the moment, seven of the hostages subject to the exchange have been released, all of them women.
Hamas militants are to release the captives in the coming weeks as part of the agreement reached between the parties on the ceasefire.