Քըլըչը Կարսի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է հայ-թուրքական սահմանային անցակետի բացման հարցը
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը Անկարայում հանդիպում է ունեցել Կարսի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Քադիր Բոզանի հետ։
Կողմերը մանրամասն քննարկել են Կարսի Աքյաքա շրջանում տեղակայված «Արևելյան դարպաս» հայ-թուրքական սահմանային անցակետի բացման հարցերը և դրա հնարավոր սոցիալ-տնտեսական հետևանքները տարածաշրջանի համար:
Ըստ թուրքական լրատվամիջոցների՝ Սերդար Քըլըչը հանդիպմանը մանրամասն ներկայացրել է հայ-թուրքական գործընթացի էությունը և ընդգծել այդ քայլի կարևորությունը տարածաշրջանի և Թուրքիայի համար:
Կարսի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Քադիր Բոզանն էլ իր ելույթում նշել է, որ ուշադիր հետևում են Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Նա ասել է, որ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև խնդիրների վերացումը և Արևելյան դարպասով սահմանային անցման բացումը մեծապես կխթանեն ոչ միայն Կարսի, այլև տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական զարգացումը:

Turkey's Special Representative for the Armenian-Turkish Normalization Process, Serdar Kilic, met with Kars Chamber of Commerce and Industry President Kadir Bozan in Ankara.
The parties discussed the issues of opening the Armenian-Turkish border crossing "Eastern Gate" in the Akyaka district of Kars and its possible socio-economic consequences for the region.
According to Turkish media, Serdar Kilic presented the essence of the Armenian-Turkish process at the meeting and emphasized its importance for the region and Turkey.
In his speech, Kars Chamber of Commerce and Industry President Kadir Bozan noted that they are closely following the process of normalizing relations between Azerbaijan, Turkey, and Armenia. He said that eliminating problems between them and opening the border crossing through the Eastern Gate will significantly promote the economic and social development of not only Kars but also the region.