Թրամփը կոչ է անում պաղեստինցիներին տեղափոխել Եգիպտոս և Հորդանան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Air Force One Saturday-ում լրագրողներին ասել է, որ ցանկանում է, որ Հորդանանն ու Եգիպտոսը պաղեստինցիներին Գազայի հատվածից իրենց տարածք տեղափոխեն «ժամանակավոր կամ երկարաժամկետ», գրում է Axios-ը։
Շաբաթ օրը Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Հորդանանի թագավոր Աբդալլայի հետ։ Վերջինս «ընդգծել է ԱՄՆ-ի առանցքային դերը՝ բոլոր կողմերին մղելու՝ աշխատելու տարածաշրջանում բոլորի համար խաղաղության, անվտանգության և կայունության հասնելու ուղղությամբ», ասվում է Հորդանանի թագավորական դատարանի հայտարարության մեջ։
Թրամփն իր հերթին հայտարարել է, որ իրենք քննարկել են միլիոնավոր պաղեստինցիների ճակատագիրը, ովքեր ապրում են Հորդանանում, ինչպես նաև Գազայից այնտեղ տեղափոխվելու հավանականությունը:
Նա հավելել է, որ մտադիր է կիրակի օրը խոսել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ Սիսիի հետ և խնդրել նրան ընդունել Գազայի պաղեստինցիներին։

Trump calls for Palestinians to be relocated to Egypt and Jordan
US President Donald Trump told reporters on Air Force One Saturday that he wants Jordan and Egypt to relocate Palestinians from the Gaza Strip to their territory “on a temporary or long-term basis,” Axios reported.
Trump spoke by phone with Jordanian King Abdullah on Saturday. The king “emphasized the key role of the United States in encouraging all parties to work towards achieving peace, security, and stability in the region for all,” the Jordanian royal court said in a statement.
Trump said they discussed the fate of the millions of Palestinians living in Jordan, as well as the possibility of moving there from Gaza.
He added that he plans to speak with Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi on Sunday and ask him to accept Palestinians from Gaza.