Թրամփի որոշումն արգելեց ռուս փախստականների մուտքը ԱՄՆ
Ավելի քան 5000 ռուս փախստական մնացել է Մեքսիկայի և ԱՄՆ-ի սահմանին գտնվող փախստականների տարերային ճամբարում․ հայտնում է Mash տելեգրամյան ալիքը։ Սա եղել է Թրամփի կողմից հեշտացված մուտքի մասին հրամանագրի չեղարկումից հետո:
Ամերիկա հասնելու համար այնտեղ սպասում է ԱՊՀ երկրների մոտ 26 հազար քաղաքացի։ Եվս նույնքան սպասում են Նահանգների տարածքում գտնվող արտաքսման բանտերում։
Դոնալդ Թրամփը, չեղարկելով Ջո Բայդենի բազմաթիվ հրամանագրերը, փակել է մուտքի հնարավորություններն ու ԱՄՆ-ի մաքսային ծառայության հավելվածը, որի միջոցով հնարավոր էր պահանջել ապաստան։
Այս պահին միակ հնարավորությունն ԱՄՆ հասնելու՝ անցնել Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ սահմանը՝ վտանգելով կյանքը։
Առանձին խնդիրներ են ունենում նրանք, ովքեր նախկինում հաջողացրել էին անցնել սահմանը՝ Բայդենի հրամանագրի շրջանակում։ Այժմ նրանց սպառնում է արտաքսում։

Более 5000 русских беженцев остались в стихийном лагере для беженцев на границе Мексики и США, сообщает телеграм-канал Mash. Это произошло после отмены указа Трампа, который упрощал въезд.
Около 26 тысяч граждан стран СНГ ждут возможности попасть в Америку, находясь на границе. Еще столько же находятся в депортационных тюрьмах на территории США.
Дональд Трамп, отменив ряд указов Джо Байдена, закрыл возможность въезда в страну и отключил приложение таможенной службы США, через которое можно было подать запрос на убежище.
На данный момент единственный способ попасть в США — пересечь границу с латиноамериканскими странами, подвергая жизнь опасности.
Отдельные проблемы испытывают те, кто успел пересечь границу во время действия указов Байдена. Теперь им грозит депортация.