Թրամփը Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ կքննարկի միջուկային զինանոցների կրճատման հարցը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում հայտարարել է, որ ցանկանում է բանակցություններ վարել Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ միջուկային զենքի պաշարների կրճատման շուրջ:
Անդրադառնալով իր առաջին նախագահության ընթացքում տեղի ունեցած բանակցություններին՝ Թրամփն ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է միջուկային զինանոցների կրճատման հարցը, և Չինաստանը ցանկացել է միանալ դրան:
«Եվ ես կարող եմ ձեզ ասել, որ նախագահ Պուտինը ցանկանում էր դա անել, նա և ես ուզում էինք դա անել: Մենք լավ խոսակցություն ունեցանք Չինաստանի հետ, նրանք կներգրավվեին, և դա անհավատալի բան կլիներ մոլորակի համար»,- ասել է նա։

Trump to discuss nuclear arsenal reduction with Russia and China
US President Donald Trump said at the World Economic Forum in Davos that he wants to negotiate with Russia and China to reduce their nuclear weapons.
Referring to the negotiations during his first presidency, Trump said that he discussed reducing nuclear arsenals with Russian President Vladimir Putin, and China wanted to participate.
"And I can tell you that President Putin wanted to do it; he and I wanted to do it. We had a good conversation with China, and they would get involved. It would be incredible for the planet," he said.
According to Trump, at the moment, China has far fewer nuclear weapons than the United States and Russia.