Ռուբիոն և Ֆիդանը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման կարևորությունը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։ Այս մասին ասվում է պետդեպարտամենտի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Պետքարտուղարն ու արտգործնախարարը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատման կարևորությունը:
Վերահաստատվել է նաև ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների կարևորությունը, Թուրքիայի՝ որպես ՆԱՏՕ-ի առանցքային դաշնակցի դերը և տարածաշրջանում ընդհանուր շահերը:
Պետքարտուղար Ռուբիոն ընդգծել է Սիրիայում համապարփակ անցումային շրջանի անհրաժեշտությունը, որը երաշխավորում է, որ նոր կառավարությունը թույլ չի տա Սիրիային դառնալ միջազգային ահաբեկչության աղբյուր և օտարերկրյա չարագործներին կզրկի Սիրիայում անցումային շրջանը սեփական նպատակների համար օգտագործելու հնարավորությունից:

Rubio and Fidan discussed the importance of establishing peace between Armenia and Azerbaijan
The State Department said in a statement that US Secretary of State Marco Rubio spoke by phone with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan.
The Secretary and the Foreign Minister discussed the importance of establishing a lasting and dignified peace between Armenia and Azerbaijan.
The importance of the US-Turkey relationship, Turkey’s role as a key NATO ally, and regional shared interests were also reaffirmed.
Secretary Rubio stressed the need for a comprehensive transition in Syria that ensures that a new government does not allow Syria to become a source of international terrorism and that foreign actors are prevented from exploiting the transition in Syria for their purposes.