Ռուբիոն և Ֆիդանը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման կարևորությունը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։ Այս մասին ասվում է պետդեպարտամենտի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Պետքարտուղարն ու արտգործնախարարը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատման կարևորությունը:
Վերահաստատվել է նաև ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների կարևորությունը, Թուրքիայի՝ որպես ՆԱՏՕ-ի առանցքային դաշնակցի դերը և տարածաշրջանում ընդհանուր շահերը:
Պետքարտուղար Ռուբիոն ընդգծել է Սիրիայում համապարփակ անցումային շրջանի անհրաժեշտությունը, որը երաշխավորում է, որ նոր կառավարությունը թույլ չի տա Սիրիային դառնալ միջազգային ահաբեկչության աղբյուր և օտարերկրյա չարագործներին կզրկի Սիրիայում անցումային շրջանը սեփական նպատակների համար օգտագործելու հնարավորությունից:

Рубио и Фидан обсудили важность установления мира между Арменией и Азербайджаном
Госсекретарь США Марко Рубио провел телефонный разговор с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом. Об этом говорится в сообщении, распространенном Госдепартаментом.
Госсекретарь и министр обсудили важность достижения стабильного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном.
Было подтверждено значение отношений между США и Турцией, роль Турции как ключевого союзника в НАТО и общие интересы в регионе.
Госсекретарь Рубио подчеркнул необходимость комплексного переходного периода в Сирии, который гарантирует, что новое правительство не позволит Сирии стать источником международного терроризма и лишит иностранных злоумышленников возможности использовать переходный период в своих целях.