Քենեդու սպանության փաստաթղթերը կգաղտնազերծվեն․ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել՝ գաղտնազերծելու է նախկին նախագահ Ջոն Քենեդու, նրա եղբոր՝ Ռոբերտ Քենեդու և քաղաքացիական իրավունքների շարժման առաջնորդ Մարտին Լյութեր Քինգ Կրտսերի սպանությունների վերաբերյալ փաստաթղթերը․ հայտնում են ամերիկյան լրատվամիջոցները։
«Շատերը երկար տարիներ, տասնամյակներ սպասում էին այս պահին։ Եվ ամեն ինչ կհրապարակվի»,- Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողներին ասել է Թրամփը:
Հրամանագիրը վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին պարտավորեցնում է 15 օրվա ընթացքում ներկայացնել փաստաթղթերի գաղտնազերծման ծրագիրը:
Նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդին սպանվել է 1963 թվականին Դալասում: Նրա եղբայրը՝ Ռոբերտ Ֆ. Քենեդին, սպանվել է 1968 թվականին՝ Կալիֆորնիայում, նախագահական մրցավազքի ժամանակ։ Նույն տարում երկու ամիս անց Մեմֆիսում սպանվել էր Մարտին Լյութեր Քինգը։

Kennedy assassination documents to be declassified: Trump signs order
US President Donald Trump has signed an executive order to declassify documents related to the assassinations of former President John F. Kennedy, his brother Robert Kennedy, and civil rights leader Martin Luther King Jr., US media reported.
"Many have been waiting for this moment for many years, decades. And everything will be released," Trump told reporters in the Oval Office.
The order obliges senior administration officials to present a plan to declassify the documents within 15 days.
President John F. Kennedy was assassinated in Dallas in 1963. His brother, Robert F. Kennedy, was assassinated in California in 1968 during a presidential race. Two months later, in the same year, Martin Luther King was assassinated in Memphis.