«Թող Աստված օրհնի և առաջնորդի Ձեզ». Բայդենի նամակը՝ Թրամփին
Այս լուսանկարում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ձեռքում է պահում Ջո Բայդենի նամակը, որը նա թողել է Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակի սեղանի դարակում:
Դրա բովանդակությանը ծանոթացել է Fox News հեռուստաալիքը։ Նրա տվյալներով՝ այնտեղ գրված է հետևյալը.
«Սիրելի նախագահ Թրամփ, թողնելով այս սուրբ պաշտոնը, մաղթում եմ Ձեզ և Ձեր ընտանիքին ամենայն բարիք առաջիկա չորս տարիների ընթացքում:
Ամերիկացի ժողովուրդը և ամբողջ աշխարհի մարդիկ այս տնից կայունություն են ակնկալում պատմության անխուսափելի փոթորիկների ժամանակ, և ես աղոթում եմ, որ գալիք տարիները լինեն բարգավաճման, խաղաղության և շնորհի ժամանակ մեր ազգի համար:
Թող Աստված օրհնի և առաջնորդի Ձեզ, ինչպես օրհնել և առաջնորդել է մեր սիրելի երկիրը հիմնադրման օրվանից»,- ասվում է նամակում։
Նման ուղերձները ավանդույթ են դարձել այն բանից հետո, երբ 1989 թվականին Ռոնալդ Ռեյգանը նամակ է թողել Ջորջ Բուշ ավագին։ Դրանք մասնավոր բնույթ են կրում, սակայն անցյալի նամակները դարձել են հանրության սեփականությունը։
Բայդենը հաստատել է, որ նամակ է թողել Թրամփի համար, Թրամփն էլ էր հաստատել, որ Բայդենին նամակ է թողել 2021 թվականին։
Բայդենը, այնուամենայնիվ, առաջին նախագահն էր, ով հայտնվել է եզակի վիճակում՝ նամակ գրելով մեկին, ով և՛ իր իրավահաջորդն է, և՛ իրավանախորդը, ով նրան նամակ էր թողել չորս տարի առաջ:

"May God bless and guide you." Biden's letter to Trump
In this photo, US President Donald Trump holds a letter from Joe Biden, which he left on a desk drawer in the Oval Office of the White House.
The Fox News TV channel got acquainted with its content. According to him, the following is written there.
"Dear President Trump, as I leave this sacred office, I wish you and your family all the best for the next four years.
The American people and people worldwide look to this house for stability during the inevitable storms of history, and I pray that our nation will experience prosperity, peace, and grace in the coming years.
May God bless and guide you, as he has blessed and guided our beloved country since its founding," the letter reads.
Such messages have become a tradition since Ronald Reagan left a letter to George W. Bush in 1989. They are private, but the letters of the past have become public property.
Biden confirmed that he left a letter for Trump, and Trump confirmed that he left a letter for Biden in 2021.
Biden, however, was the first president to find himself in the unique position of writing a letter to both his successor and the predecessor who left him a letter four years earlier.