«Վլադիմիր Պուտինը վետոյի իրավունք չունի». Ռյուտե
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարը խոստացել է հաշվի չառնել Կրեմլի դիրքորոշումը Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցում։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ չի ցանկանում Ուկրաինայի անդամակցությունը պաշտպանական դաշինքին կախվածության մեջ դնել Մոսկվայի դիրքորոշումից։
«Մենք պետք է հստակ ասենք, որ Վլադիմիր Պուտինը վետո չունի և չի կարող ազդել ապագայում ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու վրա», - ասել է Ռյուտեն Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում:
Միևնույն ժամանակ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային. նրա խոսքով, չափազանց կարևոր է, որ Ռուսաստանը չհաղթի պատերազմում։
«Մենք իսկապես պետք է մեծացնենք մեր հանձնառությունը Ուկրաինայի հանդեպ, ոչ թե հետ քաշենք: Առաջնագիծը սխալ ուղղությամբ է շարժվում»,- ասել է Ռյուտեն:

The North Atlantic Alliance Secretary General has promised not to consider the Kremlin's position on Ukraine's accession to NATO.
NATO Secretary General Mark Rutte has stated that he does not want to make Ukraine's membership in the defense alliance dependent on Moscow's position.
"We must make it clear that Vladimir Putin does not have a veto and cannot influence future NATO membership," Rutte said on the sidelines of the World Economic Forum in Davos.
At the same time, the NATO Secretary General called for more significant support for Ukraine; according to him, Russia mustn't win the war.
"We need to increase our commitment to Ukraine, not withdraw. The front line is moving in the wrong direction," Rutte said.