Սիրիացի կանայք պետք է լինեն երկրի ապագայի մի մասը. աշ-Շայբանի
Սիրիայի արտաքին գործերի ժամանակավոր նախարար Ասաադ աշ-Շայբանին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ նոր կառավարությունը կշարունակի աշխատանքը բնակչության բոլոր խմբերի ներգրավման ուղղությամբ:
«Ոչ ոք չպետք է պատժվի իր ծագման, սոցիալական կամ կրոնական պատկանելության կամ որոշակի խմբերի պատկանելության պատճառով»,-ասել Է Աշ - Շայբանին Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերի հետ զրույցի ընթացքում:
ԱԳ նախարարը կոչ է արել չեղարկել Սիրիայի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները և ընդգծել, որ դա «առանցքային նշանակություն ունի Սիրիայի կայունության համար»:
Խոսելով կանանց դերի մասին՝ Աշ-Շայբանին նշել է, որ կանայք վճռորոշ գործոն են նոր Սիրիայի կառուցման գործում:
Նա ընդգծել է, որ սիրիացի կանայք պետք է լինեն երկրի ապագայի մի մասը: Կանայք արդեն ղեկավար պաշտոններ են զբաղեցրել անցումային կառավարությունում, այդ թվում՝ Մայսա Սաբրինինի նշանակումը Կենտրոնական բանկի տնօրեն:
Նա հավելել է, որ իրենք Ասադի ռեժիմից ավերված պետություն են ժառանգել, և երկրում տնտեսական համակարգ չի եղել։

Syrian women must be part of the country's future. al-Shaibani
Syria’s interim Foreign Minister Asaad al-Shaibani said on Wednesday that the new government would continue to work to include all segments of the population.
“No one should be punished because of their origin, social or religious affiliation, or membership in certain groups,” al-Shaibani said during a meeting with former British Prime Minister Tony Blair at the World Economic Forum in Davos.
The foreign minister called for the lifting of economic sanctions on Syria, stressing that this was “crucial for the stability of Syria.”
Speaking about the role of women, al-Shaibani said that women were a crucial factor in building a new Syria.
She stressed that Syrian women must be part of the country’s future. Women have already held leadership positions in the transitional government, including the appointment of Maysa Sabrin as head of the Central Bank.
She added that they inherited a state that was destroyed by the Assad regime and that there was no economic system in the country.