ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի գիշերը հրամանագիր է ստորագրել, որը հնարավորություն է տալիս իշխանություններին միջոցներ ձեռնարկել անօրինական միգրանտների կողմից երկրի հարավային սահմանը հատելու դեմ:
Փաստաթղթում նշվում է, որ «Թրամփը լիազորում է ներքին անվտանգության նախարարությանը, Արդարադատության նախարարությանը և Պետդեպարտամենտին անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկել ներխուժումը անհապաղ հետ մղելու, ինչպես նաև ԱՄՆ հարավային սահմանից անօրինական ներգաղթյալներին հայրենադարձելու և արտաքսելու համար»:
Միաժամանակ, Թրամփի վարչակազմը հանձնարարել է դաշնային դատախազներին քրեական հետաքննություն սկսել այն տեղական պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք խոչընդոտում են միգրացիոն վերահսկողության գործողություններին: Սա մաս է կազմում լայնածավալ միջոցառումների, որոնք Թրամփը նախաձեռնել էր իր պաշտոնավարման առաջին իսկ օրը․ գրում է Reuters-ը։
Reuters-ի տրամադրության տակ գտնվող փաստաթղթում գլխավոր դատախազի տեղակալ Էմիլ Բովեն նշել է, որ նահանգային և տեղական իշխանությունները պարտավոր են համագործակցել միգրացիոն վերահսկողության հետ, և դաշնային դատախազները պետք է հետաքննել նման խախտումների դեպքերը՝ հնարավոր քրեական մեղադրանքներ առաջադրելու համար:
Սա կարող է առճակատման պատճառ դառնալ այնպիսի «ապաստանի քաղաքների» հետ, ինչպիսիք են Նյու Յորքը և Չիկագոն, որոնք սահմանափակում են միգրացիոն վերահսկողության հետ համագործակցությունը:
Փաստաթուղթն ընդգծում է, որ Թրամփի Արդարադատության նախարարությունը կարող է աջակցել իր միգրացիոն քաղաքականությանը՝ ընդլայնելով քրեական մեղադրանքների սպառնալիքները ոչ միայն միգրանտների կամ նրանց գործատուների, այլև քաղաքային և նահանգային պաշտոնյաների նկատմամբ: Սա Թրամփի կողմից ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարի շրջանակում ստորագրված գործադիր հրամանների հերթական քայլն է, որը նրա գլխավոր առաջնահերթությունն է:

Trump tightens the fight against migrants
US President Donald Trump signed an executive order Thursday night that allows authorities to crack down on illegal immigrants crossing the country's southern border.
The document states that "Trump authorizes the Department of Homeland Security, the Department of Justice, and the Department of State to take the necessary actions to repel the invasion immediately and to repatriate and deport illegal immigrants from the US southern border."
At the same time, the Trump administration has ordered federal prosecutors to launch criminal investigations into local officials who obstruct immigration enforcement, part of a wide range of measures that Trump launched on his first day in office. Writes Reuters.
In a document made available to Reuters, Deputy Attorney General Emile Beauvais said state and local governments must cooperate with immigration enforcement, and federal prosecutors should investigate such violations for possible criminal charges.
This could lead to confrontation with "sanctuary cities" such as New York and Chicago, which limit cooperation with immigration enforcement.
The document highlights that Trump's Justice Department could support his immigration policies by expanding the threat of criminal charges not only against migrants or their employers but also against city and state officials as the top priority.