«ՌԴ-ն պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ իրավահավասար երկխոսության». Պեսկով
«ՌԴ-ն պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ իրավահավասար երկխոսության, Մոսկվան սպասում է Վաշինգտոնից ազդակների, սակայն դրանք դեռ չեն ստացվել»․ հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Չորեքշաբթի Թրամփը հայտարարել էր, որ չի ցանկանում վնասել Ռուսաստանին և կոչ էր արել ավարտել հատուկ ռազմական գործողությունն Ուկրաինայում՝ սպառնալով հակառակ դեպքում նոր պատժամիջոցներ և մաքսատուրքեր սահմանել ռուսական ամբողջ արտահանման համար:
«Մենք շատ ուշադիր հետևում ենք, իհարկե, բոլոր հայտարարություններին, արձանագրում ենք բոլոր նրբությունները։ Մենք պատրաստ ենք երկխոսության, այդ մասին նախագահ Պուտինը բազմիցս ասել է։ Այս երկխոսությունը տեղի է ունեցել երկու նախագահների միջև, կրկին՝ Թրամփի առաջին նախագահության օրոք, և սպասում ենք ազդանշանների, որոնք դեռ չեն ստացվել», - ասել Է Պեսկովը լրագրողներին՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում գնահատում Թրամփի նոր հայտարարությունները Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների քաղաքականության վերաբերյալ:

«Россия готова к равноправному диалогу с США». Песков
«Россия готова к равноправному диалогу с США, Москва ждет сигналов от Вашингтона, но пока их не поступало», — заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
В среду Дональд Трамп заявил, что не хочет наносить ущерб России и призвал завершить специальную военную операцию на Украине, пригрозив в противном случае новыми санкциями и пошлинами на весь российский экспорт.
«Мы очень внимательно следим, конечно, за всеми заявлениями, фиксируем все нюансы. Мы готовы к диалогу, об этом президент Путин неоднократно говорил. Такой диалог происходил между двумя президентами, снова — во время первого президентства Трампа, и мы ждем сигналов, которые пока не поступили», — сказал Песков журналистам, отвечая на вопрос о том, как в Кремле оценивают новые заявления Трампа относительно политики санкций в отношении России.