ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաման է ստորագրել, որով հութիների «Ansar Allah» շարժումը կրկին ճանաչվել է որպես արտաքին ահաբեկչական կազմակերպություն․ հայտնում են Սպիտակ տնից։
Նախագահ Թրամփը 2021 թվականի հունվարին հութիներին ներառել էր ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակում, սակայն Ջո Բայդենի վարչակազմը, պաշտոնը ստանձնելուց մեկ ամիս անց, չեղարկել էր այդ կարգավիճակը։
Վերանայումից հետո նախագահը հանձնարարելու է USAID-ին դադարեցնել համագործակցությունը այն կազմակերպությունների հետ, որոնք ֆինանսական աջակցություն են ցուցաբերել հութիներին կամ խոչընդոտել են միջազգային ջանքերին, որոնք նպատակ ունեն պայքարելու հութիների ահաբեկչական գործունեության և բռնությունների դեմ։

Trump again recognized the Houthi movement as a terrorist organization
US President Donald Trump signed an order re-designating the Houthi movement "Ansar Allah" as a foreign terrorist organization. The White House reports.
President Trump listed the Houthis as a terrorist organization in January 2021, but Joe Biden's administration revoked the designation a month after taking office.
After the review, the President will direct USAID to cease cooperation with organizations that have provided financial support to the Houthis or obstructed international efforts aimed at combating Houthi terrorist activities and violence.