Թրամփը չի բացառել ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ամենայն հավանականությամբ պատժամիջոցներ կսահմանի Ռուսաստանի դեմ, եթե նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվի բանակցել Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու շուրջ․ հայտնում է Reuters-ը։
Թրամփը մանրամասներ չի հայտնել հնարավոր լրացուցիչ պատժամիջոցների մասին։ Նա միայն նշել է, որ իր վարչակազմը քննարկում է նաև Ուկրաինա զենք ուղարկելու հարցը, հավելելով, թե իր կարծիքով Եվրամիությունը պետք է ավելին անի Ուկրաինային աջակցելու համար։
«Մենք խոսում ենք Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ, մենք պատրաստվում ենք շատ շուտով խոսել նախագահ Պուտինի հետ», - ասել է Թրամփը։
Թրամփը հայտնել է, որ կոչ է արել Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին միջամտել Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու համար․ «Նա այդ ուղղությամբ շատ բան չի արել։  Նա շատ իշխանություն ունի, ինչպես և մենք։ Ես ասացի. «Դուք պետք է կարգավորեք դա»։ Մենք իսկապես քննարկեցինք այդ հարցը»։

US President Donald Trump has announced that he will most likely impose sanctions on Russia if President Vladimir Putin refuses to negotiate on ending the war in Ukraine, Reuters reports.
Trump did not provide details on possible additional sanctions. He only noted that his administration is also considering sending weapons to Ukraine, adding that he thinks the European Union should do more to support Ukraine.
"We're talking to Ukrainian President Volodymyr Zelensky, and we're going to talk to President Putin very soon," Trump said.
Trump called on Chinese President Xi Jinping to intervene to end the war in Ukraine. Although he hasn't done much in that direction, he has much power, just like us. I said, "You have to handle it." We discussed that issue.