«Թրամփը ճիշտ է ասում»․ ԵՄ-ում պատրաստվում են պաշտպանական ծախսերն ավելացնել
ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը Բրյուսելում կայացած համաժողովում խոսել է կառույցի անվտանգության մարտահրավերներից և Թրամփի հայտարարությունների մասին, որ ԵՄ երկրները պետք է սկսեն ավելի շատ ծախսել իրենց անվտանգության համար։
«Նախագահ Թրամփը ճիշտ է ասում, որ մենք բավականաչափ չենք ծախսում։ Ժամանակն է ներդրումներ կատարել: Նահանգները մեր ամենաուժեղ դաշնակիցն է և պետք է մնան այդպիսին:
ԵՄ-ի ուղերձն ԱՄՆ-ին պարզ է. մենք պետք է ավելին անենք մեր սեփական պաշտպանության համար և կրենք պատասխանատվության արդար բաժինը Եվրոպայի անվտանգության համար», - հայտարարել է նա:
2022-ից հետո ԵՄ երկրները ավելացրել են իրենց ռազմական բյուջեները։ Բայց գործիչները խոստովանում են, որ ստիպված կլինեն ավելի հեռուն գնալ, քանի որ փորձում են հավասարվել Մոսկվայի հսկայական ռազմական հզորությանը:
«Ռուսաստանն իրական սպառնալիք է մեր անվտանգության համար և կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մենք բավարար ներդրումներ չենք կատարել մեր պաշտպանության մեջ»,-ասել է Էստոնիայի նախկին վարչապետ Կալասը:
«Մեր ազգային հետախուզական ծառայություններից շատերը մեզ տեղեկատվություն են տրամադրում այն մասին, որ Ռուսաստանը կարող է 3-5 տարի հետո ստուգել ԵՄ-ի ինքնապաշտպանական պատրաստականությունը։ Էլ ո՞ւմ ենք սպասում»,- ընդգծել է Կալասը։

"Trump is right," the EU is going to increase defense spending
The EU High Commissioner for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, spoke at a conference in Brussels about the structure's security challenges and Trump's statements that EU countries should start spending more on their security.
"President Trump is right when he says we are not spending enough. It's time to invest. The United States is our strongest ally and should remain so.
The EU's message to the USA is clear. We must do more for our defense and bear our fair share of responsibility for Europe's security," he declared.
After 2022, EU countries increased their military budgets. But officials admit they will have to go further to match Moscow's massive military might.
"Russia is a real threat to our security and will be until we invest enough in our defense," said Kallas, the former Prime Minister of Estonia.
"Many of our national intelligence services provide us with information that Russia can check the self-defense readiness of the EU in 3-5 years. Who else are we waiting for?" Kallas emphasized.