«Կա ցանկություն, որ ռուսական կողմն էլ հաշվի առնի Հայաստանի շահերը». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի շահագրգռված է շարունակելու արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը Ռուսաստանի հետ, որն ուղղված է երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանային համագործակցությանը վերաբերող հարցերի քննարկմանը․
«Երևանը միտված է Մոսկվայի հետ երկխոսությունը շարունակելուն: Երևանը փորձում է ըմբռնումով մոտենալ ՌԴ շահերին, և կա ցանկություն ու ըմբռնում, որ ռուսական կողմն էլ միջազգային հարթակներում հաշվի առնի Հայաստանի շահերը՝ խուսափելով միակողմանի գնահատականներից»,- հայտարարել է Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարար ընդգծել է, որ Հայաստանը միտված է փոխշահավետ և գործնական համագործակցության վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, ինչպես նաև ինքնիշխանության հարգմանը, ինչը համապատասխանում է երկու երկրների շահերին:
«Հարավային Կովկասի տնտեսական գրավչության բարձրացմանն ուղղված ՀՀ վճռական տրամադրվածության համատեքստում ուրախ եմ վերահաստատել տարածաշրջանային բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման Հայաստանի տեսլականը, որոնց իրականացումը նախատեսվում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում»,- հավելել է ՀՀ արտգործնախարարը։

На встрече с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения заинтересована в продолжении эффективного политического диалога с Россией, направленного на обсуждение вопросов двусторонних отношений и регионального сотрудничества.
«Ереван настроен на продолжение диалога с Москвой. Армения старается учитывать интересы РФ и рассчитывает, что российская сторона также будет учитывать интересы Армении на международных площадках, избегая односторонних оценок», — отметил Мирзоян.
Министр подчеркнул, что Армения стремится развивать двусторонние отношения на основе взаимовыгодного и практического сотрудничества, а также с учетом принципа уважения суверенитета, что соответствует интересам обеих стран.
«В контексте решимости Армении повысить экономическую привлекательность Южного Кавказа рад подтвердить видение Армении по разблокировке всех региональных экономических и транспортных инфраструктур, реализация которых предусмотрена в рамках проекта "Перекресток мира"», — добавил министр иностранных дел Армении.