«Եռակողմ պայմանավորվածությունները նախկինի նման արդիական են». Լավրով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՌԴ արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Հայաստանը բնական ռազմավարական գործընկեր է և դաշնակից, և Ռուսաստանը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ եղբայրական հարաբերությունները։
Լավրովն անդրադարձել է Հայաստանի հետ տարբեր հարթակներում և ձևաչափերով համագործակցությանը. «Տարածաշրջանային անվտանգությունը էական դեր է խաղում Հարավային Կովկասի ուղղությամբ մեր գործողություններում։ Մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով՝ զարգացնելու այն եռակողմ պայմանավորվածությունները, որոնք 2020-ին, 2022–ին ձեռք են բերվել երեք երկրների ղեկավարների կողմից», - ասել է նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվայի տեսանկյունից «այդ պայմանավորվածությունները նախկինի պես արդիական են, հատկապես՝ տարածաշրջանում առկա իրավիճակի լույսի ներքո»:

«Трехсторонние договоренности остаются актуальными»: Лавров (ВИДЕО)
Во время встречи министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и министра иностранных дел России Сергея Лаврова, состоявшейся в Москве, глава российского МИДа подтвердил важность стратегического партнерства и союзнических отношений с Арменией.
«Армения — наш естественный стратегический партнер и союзник, и мы высоко ценим братские связи с Арменией», — заявил Лавров.
Он подчеркнул значимость сотрудничества с Арменией на различных платформах и в рамках разных форматов, отметив важную роль региональной безопасности в действиях, осуществляемых на Южном Кавказе.
«Мы готовы продолжить оказывать поддержку урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном по всем направлениям, основываясь на трехсторонних договоренностях, достигнутых в 2020 и 2022 годах. Эти договоренности, с точки зрения Москвы, остаются актуальными, особенно в свете текущей ситуации в регионе», — добавил Лавров.