Պուտինն անպայման կվերադառնա 10 անգամ ավելի մեծ բանակով, քան հիմա՝ նախկին ԽՍՀՄ բոլոր երկրների ամբողջական օկուպացիայի համար, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ Ուկրաինային ժամանակին զենք մատակարարվի և լինեն անվտանգության երաշխիքներ։ Զելենսկին ասել է, որ այսօր Ուկրաինայի տարածքում 608 հազար ռուս զինվորական կա։ Սա երեք անգամ ավելին է, քան 2022 թվականին հարձակման ժամանակ, և որ Ուկրաինան դիմանում է ներքին զենքի արտադրության և եվրոպական ու ամերիկյան ռազմարդյունաբերական համալիրի աճի շնորհիվ։
«Պուտինը բազմապատիկ մեծացել է: Նա ունի ավելի քան 30 ռազմական ոլորտի գործարան, Եվրոպայում՝ 45: Առճակատման և անվտանգության երաշխիքների համար Եվրոպան և Ամերիկան պետք է լինեն դաշինքի մեջ: Պուտինն անպայման կվերադառնա: 10 անգամ ավելի բանակով, քան հիմա, նախկին ԽՍՀՄ բոլոր երկրների ամբողջական օկուպացիայի համար։ Նա կգործի այնպես, ինչպես Ղրիմի հետ, կմտնի տարածք և պայմաններ կդնի»,- կարծում է նախագահը։
Զելենսկին նաև նշել է, որ խոսել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ այն մասին, որ վերջինս ամեն ինչ կանի պատերազմն այս տարի ավարտելու համար։
«Բայց մենք պարզապես չենք ցանկանում արագ ավարտել պատերազմը, մենք ցանկանում ենք և պետք է դա անենք արդարացիորեն»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

"Putin will come back to fully occupy all former USSR countries." Zelensky
Putin will return with an army 10 times larger than now for the complete occupation of all the countries of the former USSR, Ukrainian President Volodymyr Zelensky has announced.
According to him, it is essential that weapons are supplied to Ukraine on time and that security guarantees are given. Zelensky said that today, there are 608,000 Russian soldiers on the territory of Ukraine. This is three times more than the 2022 attack, and Ukraine is enduring thanks to domestic weapons production and the growth of the European and American military-industrial complex.
Putin has grown many times over. He has over 30 military factories, 45 of which are in Europe. Europe and America must ally for confrontation and security guarantees. Putin will come back with ten times more army than now to fully occupy all former USSR countries. He will act as he did with Crimea; he will enter the territory and impose conditions," the president believes.
Zelensky also noted that he spoke with US President Donald Trump and that the latter will do everything to end the war this year.
"But we don't just want to end the war quickly; we want and need to do it fairly," the head of state added.