Իրանը պատրաստ է վերսկսել ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները
Իրանը պատրաստ է վերսկսել ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ պատժամիջոցների չեղարկման հարցի շուրջ, եթե համապատասխան ցանկություն հայտնի ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Այս մասին SNN հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է հանրապետության փոխարտգործնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին:
«Իրանը, ինչպես և նախկինում, պատրաստ է պատժամիջոցների վերացման հարցով բանակցություններ սկսել կամ վերսկսել։ Եթե մյուս կողմը նման ցանկություն հայտնի, անպայման բանակցություններ տեղի կունենան», - պատասխանել է նա Թրամփի հետ երկխոսություն սկսելու հնարավորության մասին հարցին։
«Մենք կարծում ենք, որ կան երկխոսության և փոխըմբռնման պատշաճ հնարավորություններ։ Բոլորը գիտեն, որ Իրանի միջուկային ծրագիրը խաղաղ բնույթ է կրում, և միակողմանի ու անօրինական պատժամիջոցները չեն հասել իրենց նպատակներին։ Ամենախելամիտ ճանապարհը պատժամիջոցների վերացման շուրջ բանակցություններ սկսելն է, և դա ճիշտ ճանապարհն է։ Մենք պայմանավորվել ենք շարունակել բանակցությունները, իսկ օրն ու ժամը կորոշենք մեր անցկացրած խորհրդակցությունների միջոցով»,- հայտարարել է Իրանի փոխարտգործնախարարը։

Iran is ready to resume negotiations with the US
Iran is ready to resume negotiations with the United States on the issue of sanctions cancellation if the new US President Donald Trump expresses his desire, the Deputy Foreign Minister of the Republic Kazem Gharib Abadi announced on the SNN TV channel.
"Iran, as before, is ready to start or resume negotiations on lifting sanctions. If the other side expresses such a desire, negotiations will take place," he answered the question about the possibility of starting a dialogue with Trump.
"We believe that there are proper opportunities for dialogue and mutual understanding. Everyone knows that Iran's nuclear program is peaceful, and unilateral and illegal sanctions have not achieved their goals. The most reasonable way is to start negotiations on lifting sanctions, which is the right way. We have agreed to continue the negotiations and will decide the date and time through the consultations we have held," said Iran's Deputy Foreign Minister.