«Մոսկվայի և Երևանի շփման դադարը հաղթահարված է». Լավրով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Մենք անկեղծորեն քննարկեցինք, ինչպես արդեն ասացի, մեր հարաբերությունների գրեթե ողջ սպեկտրը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր, և մի շարք հարցերի շուրջ կարողացանք հասնել փոխընդունելի լուծումների»․ այս մասին հայտարարել է Սերգեյ Լավրովը Արարատ Միրզոյանի հետ տեղի ունեցած մամուլիս ասուլիս ընթացքում։
«Մոսկվայի և Երևանի շփման դադարը հաղթահարված է: Բանակցությունները կայացել են երկու երկրների ղեկավարների պայմանավորվածությամբ և բավականին հագեցած են եղել»,- հայտարարել է Լավրովը։
Ըստ ՌԴ արտգործնախարարի՝ կողմերը քննարկել են նաև ռազմավարական առումով կարևոր Սյունիքի մարզում հյուպատոսություն բացելու հեռանկարները։
«Դիվանագիտական անձնակազմի ընդլայնումը համապատասխանում է երկու երկրների շահերին»,- ընդգծել է Լավրովը։
ՌԴ արտգործնախարարը հայտնել է նաև, որ ընդունել է Միրզոյանի հրավերը և կայցելի Հայաստան, իսկ առաջիկայում մշակվում է նաև Վալենտինա Մատվիենկոյի այցը Երևան:

«Пауза в контактах Москвы и Еревана преодолена». Лавров (ВИДЕО)
«Мы искренне обсудили, как я уже сказал, практически весь спектр наших отношений, а также региональные и международные вопросы, и по ряду тем смогли достичь взаимоприемлемых решений», — заявил Сергей Лавров на пресс-конференции с Араратом Мирзояном.
«Пауза в контактах Москвы и Еревана преодолена. Переговоры состоялись по договорённости лидеров двух стран и были достаточно насыщенными», — подчеркнул Лавров.
По словам главы МИД РФ, стороны также обсудили перспективы открытия консульства в стратегически важной Сюникской области.
«Расширение дипломатического присутствия отвечает интересам обеих стран», — отметил Лавров.
Министр иностранных дел России также сообщил, что принял приглашение Мирзояна посетить Армению. В ближайшее время прорабатывается и визит Валентины Матвиенко в Ереван.