Թուրքիայի ԱԳՆ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի ցուցաբերած համագործակցությունը
Թուրքիայում երկար տարիներ հետախուզման մեջ գտնվող հանցավոր խմբավորման անդամներին Թուրքիային արտահանձնելու հետ կապված Թուրքիայի Ներքին գործերի նախարարությունը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Դադունցին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի ՆԳՆ-ն X-ի իր էջում։
Հրապարակման մեջ նշվել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցության արդյունքում Հայաստանում ձերբակալվել եւ Թուրքիային են  արտահանձնվել  6 տարի եւ 15 տարի հետախուզման մեջ գտնվող Իբրահիմ Քայմաքը եւ Էրջան Յըլմազը։
Օրդուի ոստիկանության նահանգային վարչության հետ  համագործակցության համար  շնորհակալություն են հայտնել  Հայաստանի Արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Դադունցին։
Այդ կապակցությամբ հայտարարություն է տարածվել նաև Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։
«2025 թվականի հունվարի 19-ին Հայաստանը արտահանձնեց Թուրքիայում կազմակերպված հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավված երկու անձի՝ Ինտերպոլի Կարմիր ծանուցմամբ ներկայացված խնդրանքին արձագանքելով։ Թուրքիան բարձր է գնահատում այս հարցում Հայաստանի ցուցաբերած համագործակցությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Турецкое Министерство внутренних дел выразило благодарность заместителю министра юстиции Армении Тиграну Дадунцу за содействие в экстрадиции членов преступной группировки, которые находились в розыске в Турции на протяжении многих лет. Об этом говорится в заявлении МВД Турции, опубликованном на их странице в X.
В публикации отмечается, что благодаря сотрудничеству с Арменией были задержаны и экстрадированы в Турцию Ибрагим Каймак и Эрджан Йылмаз, находившиеся в розыске в течение 6 и 15 лет.
За сотрудничество с управлением полиции провинции Орду была выражена благодарность заместителю министра юстиции Армении Тиграну Дадунцу.
Соответствующее заявление было также опубликовано на официальном сайте МИД Турции.
«19 января 2025 года Армения экстрадировала двух лиц, причастных к организованной преступной деятельности в Турции, в ответ на запрос, представленный по линии Красного уведомления Интерпола. Турция высоко оценивает сотрудничество Армении в этом вопросе», — говорится в заявлении.