Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների ընթացքում հայտարարել է, որ Մոսկվայի և Թեհրանի հարաբերությունները ռազմավարական կարևորություն ունեն և համապարփակ բնույթ են կրում:
«ՌԴ - ի հետ հարաբերությունները ռազմավարական կարևորություն ունեն և համապարփակ բնույթ են կրում», - ասել Է Իրանի նախագահը:
Ըստ նրա՝ արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունը կարող է միայն ապակայունացնել մերձավորարևելյան տարածաշրջանը, որի խնդիրները պետք է լուծվեն միայն դրա մեջ մտնող երկրների պայմանավորվածություններով:
«Մեր գերագույն առաջնորդը և մենք այդպես ենք նայում հարցին. տարածաշրջանային բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն միայն տարածաշրջանի երկրների միջև պայմանավորվածություններով։ Մեր տարածաշրջանում արտաքին ուժերի ներկայությունը կարող է միայն սրել և ապակայունացնել իրավիճակը», - ընդգծել Է Իրանի նախագահը:
Կողմերը քննարկել են նաև Իրանում նոր ԱԷԿ-ի կառուցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները։
«Ատոմակայանի կառուցման վերաբերյալ մեր պայմանավորվածությունները շատ լավ նորություն են։ Կարծում եմ՝ այսօր կարող են ավարտին հասցվել մեր պայմանավորվածություններն այդ ոլորտում», - հայտարարել է Փեզեշքիանը Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан на переговорах с президентом России Владимиром Путиным подчеркнул стратегическое значение и всеобъемлющий характер отношений между Москвой и Тегераном.
«Отношения с Россией для нас имеют стратегическое значение и носят всеобъемлющий характер», — заявил президент Ирана.
Пезешкиан отметил, что присутствие внешнерегиональных сил вблизи Ближнего Востока способно лишь дестабилизировать регион, проблемы которого должны решаться исключительно договорённостями между странами региона.
«Наш верховный лидер и мы придерживаемся мнения, что все региональные проблемы должны решаться только усилиями стран региона. Присутствие внешних сил в нашем регионе может только усугубить ситуацию и дестабилизировать её», — добавил глава Ирана.
В рамках встречи стороны обсудили также соглашения о строительстве новой атомной электростанции в Иране.
«Соглашения по строительству атомной станции являются отличной новостью. Думаю, что сегодня мы можем завершить наши договорённости в этой области», — заявил Пезешкиан во время встречи с Путиным.