Մակրոնը ժամանել է Բեյրութ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ժամանել Բեյրութ, որի ընթացքում նա կհաստատի իր երկրի աջակցությունը Լիբանանին՝ կառավարություն ձևավորելու ջանքերում։
Մակրոնը կհանդիպի նախագահ Ջոզեֆ Աունի, վարչապետ Նավաֆ Սալամի և խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բերինի հետ:
12-ժամյա այցի ընթացքում նա կհանդիպի նաև հանձնաժողովի ղեկավարների հետ, որոնք վերահսկում են «Հզբոլլահի» և Իսրայելի միջև հրադադարի ռեժիմի պահպանումը:
Կոմիտեն, որի մեջ մտնում են նաև Լիբանանի հարավում գործող ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերը, ինչպես նաև Լիբանանն ու Իսրայելը, գլխավորում են Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն: Նրա այցը համընկնում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի այցի հետ, որը ժամանել է հինգշաբթի երեկոյան, և նրանք կարող են հանդիպել Լիբանանում․ հայտնում է ֆրանսիական գործակալությունը:
Ինչպես «Ֆրանս Պրես» գործակալությանը հայտնել են Ելիսեյան պալատին մոտ կանգնած աղբյուրները, Ֆրանսիայի նախագահն իր այցի ընթացքում կընդգծի «հրադադարի մասին համաձայնագրով նախատեսված ժամկետների պահպանման» անհրաժեշտությունը: Նա նաև «Հզբոլլահին» կոչ կանի «հրաժարվել զենքից»։

Macron arrived in Beirut
French President Emmanuel Macron arrived in Beirut, where he will confirm his country's support for Lebanon in its efforts to form a government.
Macron will meet with President Joseph Aoun, Prime Minister Nawaf Salam, and Parliament Speaker Nabih Berri.
During the 12-hour visit, he will also meet with the heads of the commission that oversees the maintenance of the ceasefire regime between Hezbollah and Israel.
The committee, which also includes the UN Interim Force in southern Lebanon, Lebanon, and Israel, is led by France and the US.His visit coincides with that of UN Secretary-General Antonio Guterres, who arrived on Thursday evening. According to the French agency, they can meet in Lebanon.
As sources close to the Elysée Palace told France Presse, during his visit, the French president will emphasize the need to "observe the terms stipulated in the ceasefire agreement" and call on "Hezbollah" to "give up their weapons."