«Ուկրաինան նույնպես զիջումների պետք է գնա»․ Ռուբիո
Պետքարտուղարի պաշտոնում ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի թեկնածու Մարկո Ռուբիոն «անիրատեսական» է անվանել Ռուսաստանի կողմից գրավված Ուկրաինայի բոլոր տարածքները վերադարձնելու սցենարը։
«Ուկրաինայի խնդիրն այն չէ, որ սպառվում են ֆիանանսները, այլ այն, որ սպառվում են ուկրաինացիները: Այն, ինչ արել է Պուտինը, անընդունելի է, բայց այս պատերազմը պետք է ավարտվի: Կարևոր է, որ բոլորը լինեն իրատես: Ստիպված կլինի զիջումների գնալ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլև Ուկրաինան»,- ասել է Ռուբիոն Սենատի լսումների ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Պուտինի նպատակն է այժմ արդյունավետորեն չեզոքություն պարտադրել Ուկրաինային, արդիականացնել բանակը և 4-5 տարի հետո կրկին հարձակվել։
«Կարևոր է, որ ուկրաինացիները լծակներ ունենան, բայց նրանք նույնպես պետք է զիջումների գնան այս համաձայնությանը հասնելու համար»,- հավելել է նա։

Marco Rubio, the candidate of US President-elect Donald Trump for the position of Secretary of State, called the scenario of returning all territories of Ukraine occupied by Russia "unrealistic."
"Ukraine's problem is not that the finances are running out, but that the Ukrainians are running out. What Putin has done is unacceptable, but this war must end. It is important that everyone is forced to make concessions to Russia, but also Ukraine," Rubio said during the Senate hearing.
According to him, Putin's goal now is to effectively impose neutrality on Ukraine, modernize the army, and attack again in 4-5 years.
"It is important that the Ukrainians have leverage, but they also need to make concessions to reach this agreement," he added.